avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate gabielle88

Activitate gabielle88

Discuție Mostenire
Bună ziua. Numele meu este Raluca, sunt a doua fiica a unei familii. Tatăl meu a decedat în luna mai, iar mama mea este în viata, locuiește în casa părinților ei (bunicii mei materni, ce au decedat în urma cu 8 ani), iar fratele meu locuiește și lucrează în Germania. În urma decesului tatălui meu, am fost contactata de diverse persoane interesate sa cumpere de la noi casa și pamantul părinților lui (bunicii mei paterni). Tatăl meu a provenit dintr-o familie în județul Teleorman, Comuna Furculesti, iar familia lui a fost compusa din tata (ce a murit în anul 1984), mama (ce a murit în anul 1998), fratele (ce a murit în 2015) și tatăl meu (ce a plecat din satul natal în 1979 la studii și a murit în luna mai 2018). Din ceea ce știu, unicii moștenitori suntem eu și fratele meu, fiindcă nu avem verișori primari. În plus, am aflat ca tatăl meu când se afla în viata a cedat partea sa de moștenire către mama sa, apoi fără a mai tine legătura cu mama și fratele sau. As vrea sa știu, va rog, care sunt pașii din punct de vedere legal pentru a putea vinde aceste proprietăți, având în vedere faptul ca eu nu am actele de proprietate asupra casei și pământului, precum și certificatele de deces ale bunicilor paternitate, ci am doar certificatul de deces al tatălui meu. Cum trebuie sa procedez și cui sa ma adresez întâi? Care este procedura succesiunii și cine ar trebui sa ia parte la succesiune în acest caz? Va mulțumesc mult!