avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate ayord

Activitate ayord

Răspuns la discuția Nemo censetur ignorare legem
Bun gasitul. Tocmai traduc in romaneste, in Wikipedia, versiunea spaniola a termenului "Ignorantia juris non excusat" si vrand sa ma asigur ca am ales traducerea optima pentru acest enunt latin, am ajuns pe aici. Cu ocazia asta mi-am facut cont la avocatnet. Eu nu apartin lumii juridice ca "doctor" dar sunt unul dintre "cobaii", dintre "pacientii" pe care se aplica legea si, de durere, a trebuit sa invat si eu, macar asa la nivelul elementar-enciclopedic, sa invat materie juridica cat, macar, sa nu calc pe teren minat (daca se poate). Am tradus vreo 110 articole in Wikipedia, si multe alte articole in pagini si bloguri de-ale mele personale. Am fost (si sunt grav afectat) printr-un cumul de interpretari eronate ale legislatiei care converge pe profesia mea (sunt sofer profesionist din 1981 dar din 2012 sunt "asistat social", in Spania, urmare a pierderii serviciului). Dispun de probele si de cunostintele necesare spre a-mi demonstra nevinovatia (desi e ilogic), dar nu si de licentiatura necesara. Am foarte multe pagini web si bloguri, in romana si spaniola (de care sunt eu in stare) dar un inceput, spre a afla cineva mai multe despre mine, se poate face prin pagina "Adi Iordache. Pacureti" ([ link extern ] !