avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Monica R

Activitate Monica R

Va multumesc foarte mult!
Succesiunea poate sa se faca doar pentru proprietatea respectiva (nu pentru toate bunurile de defunct) si sa fie doar unul dintre mostenitori prezent?
In aceesi infatisare acest mostenitor poate semna in numele tuturor donarea catre mine a cotelor mostenite?
Care prezinta garantii, partajul sau donatia?
Va rog, ca si costuri, acestea sunt mai ridicate cu cat numarul de bunuri supuse succesiunii este mai mare?
Fratii mi-au promis casa ramasa de la parinti, ei primind terenuri cat au trait parintii, eu urmand sa primesc aceasta casa dupa moartea lor. Nu am facut acte pentru casa nici la succesiunea dupa ei, am primit toti cote egale. Acum vreau dreptul de unic proprietar (adica sa parafam intelegerea verbala conform careia fratii imi dau mie casa). Doar ca intre timp a decedat unul dintre noi, el avand sotie si 4 copii. Ce acte trebuie sa intocmim si cu cine trebuie sa merg la notar? Si, de asemenea, se poate imputernici doar unul dintre mostenitorii fratelui meu (sotia sau un copil) sa semneze in numele tuturor actul? (nu vor sa piarda timp si sa cheltuie pentru restantele tatalui si nu vreau sa ii supar caci ma pot refuza apoi). Sper ca am reusit sa explic cat mai bine.
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu indrumari. Cum procedez pentru a deveni unic proprietar al imobilului si terenului aferent, mostenire dupa parinti, in cote egale cu ceilalti trei frati ai mei? Obiectul mostenirii este in alta localitate, diferita de domiciliile noastre. In viata suntem trei frati, al 4- lea a decedat luna trecuta. Am primit toti acte mostenitor pe casa si teren. Dupa fratele decedat mostenitorii directi sunt sotia si 4 copii. Mie mi-au promis fratii mei (inclusiv cel decedat) verbal, ca imi dau partea lor pentru a fi proprietar unic. Acum vreau sa vand obiectul mostenirii. Cum procedez? Mentionez ca suntem in varsta toti (mai putin copiii fratelui decedat), locuim in judete diferite, nu avem pe cineva care sa ne transporte cu auto si ca atare va rog sa ma ajutati cu variante rapide di care se rezolva cu foarte putina miscare. Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru promptitudine. Dupa cum ati mentionat, persoana imobilizata am inteles ca nu are discernamant si este si consumatoare constanta de alcool. M-am oferit eu, ca si cumparator, sa gasesc solutii si sa ii informez. Care este solutia, in acest caz?
Cum pot cumpara proprietatea?
Va rog, un raspuns complet si detaliat, daca se poate.
Buna seara.
Doresc sa cumpar o proprietate, la tara, care, in urma succesiunii, este bun comun pentru 4 mostenitori. Toti au peste 65 ani, unul dintre mostenitori este imobilizat la pat, bolnav, de aproximativ un an. Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat pentru aceasta situatie. Ce acte sunt necesare si ce pasi. Mentionez ca doresc rezolvare exclusiv prin notariat, toti mostenitorii sunt de acord cu vanzarea.
Va multumesc.
Buna seara, va rog, cum pot profesa ca psiholog
/ psihoterapeut angajat al unui cabinet de medicina de familie?
Astept cu deosebit interes raspuns.