avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate Lidia2907

Activitate Lidia2907

Am o hotărâre judecătorească care imi da voie să fac pasaportul copilului...eu am acum domiciliul stabilit în germania și as vrea ca acum cand am sa fac noul pașaport la copilului sa trec si la ea același domiciliu credeti ca se poate sau trebuie sa trec același domiciliu care a fost stabilit în hotărârea judecatoreasca(domiciliul stabilit la mine da in romania)Si cu asta cred ca nu as mai avea probleme la vama odata ce copilul este stabilit im germania
Buna ziua am o fetita in varsta de 5 ani care a rezultat dintr-o relație de concubinaj in urma unui proces care l-am avut în 2016 instanță a hotărât: custodie comună fara drept la vizita ,domiciliul copilului stabilit la mama(adică eu) Si plata pensiei alimentare de la data începerii procesului până la 18 ani...intrebarea mea este următoarea ce pot face eu mai departe ca sa pot obtine custodia totală a copilului?el nu a plătit nici un ban până în prezent nu se intereseaza cu absolut nimic de copil ...noi ne_am stabilit în germania pasaportul fetei a expirat nu dau de el ca sa fac actele fetei de aceia am deschis un proces aici in urma caruia am primit o hotărâre judecătorească ca pot face pasaportul fetei această ă trebuit recunoscută în românia am deschis si acolo un proces si pe 27 iulie sa recunoscut că fiind valabilă însă acum trebuie sa asteptam 30 de zile ...sper ca M-am facut înțeleasă nu stiu cum sa procedez mai departe as vrea sa obtin custodia copilului ca sa nu întâmpină tot timpul astfel de probleme cu ața mai mult cu cât el nu are nici un interes fata de copil. Multumesc