avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate rico3

Activitate rico3

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Va multumesc pentru promptitudine. Problema este in felul urmator: Cei trei au facut iesirea din indiviziune la notar si le revine n mp din teren. Urmatorul pas a fost cadastrul unde ne-am blocat pentru ca restul mostenitorilor voiau un singur cadastru iar cei trei au vrut sa se separe. Acum cei patru au cerut in instanta o alta iesire din indiviziune iar pe schita depusa la dosar vor ca terenul sa se imparta in doua parti. Intrebarea mea este cum se imparte un teren cu deschidere de 18 m in doua parti : deschidere egala ori este posibil cum au cerut ei 12.5m pentru ei si 5.5m cei trei...Asta ar insemna o fisie de teren pentru cei trei cu deschidere de 5.5 care si aceata se imparte in trei...Nu exista o lege a impartirii terenurilor cind sint neintelegeri? Va multumesc
Salutare Forum! 1. Pe un teren de 10.000 mp sint 7 mostenitori. Pot ramine in indiviziune 4 mostenitori pe o parte din teren si 3 pe cealalta?
2. Daca se poate, Cum se imparte terenul pe lung ori pe lat? Terenul este de 18 m deschidere / 562 lungime iar reclamanti vor 2/3 cu deschidere de 12.5 iar restul 1/3 cu deschidere de 5.5 sa revina celor 3. Este posibil sa se imparta in acest fel?
Asa am crezut si eu ca notarul poate face suplimentul insa azi am fost la notar si m-a trimis in instanta. Cred ca trebuie sa intreb si alti notari. Va multumesc
Am dezbatut succesiunea parintilor prin instanta. Hotararea in sfirsit este irevocabila iar cei trei frati au cate 1/3 din masa succesorala. In cateva saptamani voi intra in posesia unui certificat de mostenitor pe numele tatalui decedat pentru un anumit teren. Am inteles ca daca s-a dezbatut succesiunea in instanta si suplimentul se face tot prin instanta. As dori sa stiu cum se procedeaza pentru acest supliment si ce acte trebuiesc depuse. Va multumesc
Răspuns la discuția renuntare la caile de ata
ok...am facut cere de trimitere a dosarului pentru investire cu titlu executoriu insa TMB a trimis si o nota precum ca de la apelanta nu s-a primit comfirmarea de primire a deciziei si presupun ca de aceea nu am putut sa iau irevocabila. Insa acum apelanta vine in Bucuresti si vrea sa dea aceasta declaratie de renuntare la orice alta cale de atac. Deci nu ma mai intereseaza comfirmarea de la posta ca sa expire acel termen de 15 zile pentru ca va venii personal si va renunta in scris, insa nu stiu unde sa depun aceasta cerere de renuntare.Pot sa o depun si la prima instanta ori trebuie sa mut dosarul iar la TMB si apoi inapoi la prima instanta pentru a se face mentiunea irevocabila.Va multumesc.
Răspuns la discuția renuntare la caile de ata
Nu exista recurs si nici nu se va face...Problema mea este unde sa depun noua cerere de renuntare la calea de atac. Deci apelul s-a anulat ca netimbrat de TMB iar acum dosarul este la Judecatoria care a dat sentinta. Va multumesc
Va salut cu respect. Iata-ma iar pe forum cu o noua intrebare. In noiembrie 2007 am primit o hotarare de la judecatorie pentru iesire din indiviziune si partaj succesoral. In decembrie 2007 una din parti face apel.In februarie 2008 se anuleaza apelul ca netimbrat. In 4 aprilie primesc decizia de apel si dau declaratie ca renunt la calea de atac. Apelanta da si ia declaratie de renuntare insa a scris "renuntare la judecata" fapt pentru care ,nu stiu de ce, presedinta nu o ia in considerare ca renuntare la calea de atac. Am transferat dosarul de la TMB la judecatorie pentru a investii cu formula executorie sentinta din prima instanta si totodata a primii mentiunea definitiva si irevocabila. Judecatoria mi-a pus doar definitiva invocind acelasi lucru in ceea ce priveste declaratia apelantei de renuntare. OK...am vorbit cu apelanta si vine in tara saptamina viitoare pentru a da o alta declaratie de renuntare, de aceasta data la calea de atac...Intrbarea este unde trebuie sa dea declaratia la TMB ori la judecatorie? Avand in vedere ca apelul a fost anulat. Va multumesc.
Răspuns la discuția gata divortul hai la partaj
Problema nu este de repunere in termen....ci cum acel divort ar putea fi valabil (al ei din 2003) cind eu am divortat in Chicago in 1999 si divortul a fost recurs de TMB. Deci fosta sotie a mintit la judecatoria X cum ca nu ar fi stiut de divortul din 1999, cu alte cuvint facandu-se ca ploua...A inceput un proces de divort cu toate ca ea era divortata insa inca nu ajunsesem in Romania pentru a-l transcrie...Cum am zis eu oficial nu stiu de divortul ei si ma gindeam ca acum eu m-as putea face ca ploua si merg inainte cu partajul...Daca ea va aduce acea hotarare de la judecatorie nu va avea probleme? cum ar fi marturie mincinoasa si totodata martori mincinosi pe care nu-i cunosc insa apar in acea hotarare....Divortul meu din 1999 si recunoscut in Romania nu il anuleaza pe al ei din 2003? Va multumesc domnilor
Stimati avocati si forumisti, iata-ma gata cu recunoasterea divortului din SUA (subiectul cu dublu divort), a fost recunoscut din 2007 cu efecte juridice depline. Acum presupun ca incepe partajul...Dupa parea dumneavoastra ce ar trebuii sa fac considerand urmatoarele...Fosta sotie ma tot zapaceste cu divortul ei...Mi-a aruncat o hartie batuta la masina in care cumva judecatoria X i-a dat apartamentul care si in momentul de fata este pe numele la amandoi...Mentionez ca divortul meu din SUA recunoscut in Romania este din 1999 si hartia ce mi-a dat-o ea este din 2003...In ea scrie ca am parasit domiciliul si conform legii ii da ei apt. in deplina proprietate...Am venit in tara in 2004 deci nu am fost aici cand s-a luat aceasta "hotarare". Deci nu am primit nimic oficial...Intrebarea este: acum trebuie sa incep un alt proces pentru partaj? Conteaza ca au trecut atatia ani de la divort? Divortul meu fiind recunoscut aici (divort la care ea nu s-a prezentat) bate divortul ei care dealtfel nici nu stiu daca este adevarat? Va multumesc
Răspuns la discuția recunoastere divort din SUA
Daca ai divortat in SUA te poti casatorii in SUA fara probleme...Pentru recunoasterea divortului din SUA in Romania trebuie sa te duci la Tribunalul Municipiului Bucuresti si sa faci o cerere pentru recunoastere iar apoi va urma un proces...Daca se prezinta fosta sotie poate dura mai mult, dupa caz, daca nu(cum a fost in cazul meu) dureaza maxim o luna...