avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate lumi_esek

Activitate lumi_esek

Răspuns la discuția Concediere colectiva
buna ...nu sa mi retine sa ii blocheze intrun cont pina la finalizarea cercetari ...de asta imi este teama ...
Buna ziua as dori o informatie de la dumneavoastra ....sint pe lista de disponibilizari trecuta de angajator ,trecind peste faptul ca sint singura intretinatoare de familie avind un copil minor care nu beneficiaza de o pensie alimentara ne fiind recunoscut de tatal natural ,de azi am intrat in preaviz de 20 de zile si pina in data de 6 ian 2011 intrebarea mea la dumneavoastra este ...sint angajata pe postul de magazioner principal dar din 2007 nu mai am gestiune din motive ca la inventurul mi sa gasit un minus in gestiune si am predat gestiunea ,,si eu nu am fost de acord cu lipsurile spuse de ai si am ajuns pina la faza de cercetare la politie si de atunci ei tot cerceteaza si de un an aproape sint actele la un expert desemnat de ei sa le analizeze ,,precizez ca nu am avut nicio retinere din salar pina acuma pt lucru acesta ,incadrarea mi a ramas aceiasi intrebarea mea este ca nu ma lamureste exact nimenia ,daca pot sa imi blocheze salarile compensatori ce prin contractul colectiv de munca ne sint oferite ?precizez ca directoare economica nu a stiut ce sa imi raspunda ma trimis la juristul firmei si dinsul mi a spus ca normal nu are cum sa mi se blocheze drepturile banesti fara o hotarire judecatoareasca ...
Doresc sa ma casatoresc cit de curind .dar viitorul sot are datori la banci .precizez ca nu are nici un bun imobil sau alceva ce ar putea sa ii fie luat in urma executari silite pe numele lui ,precizez ca si lucreaza in strainatate dar creditele restante sint in tara facute ,as dori sa stiu daca cumva in urma casatori ..si daca vom cumpara un imobil sau autoturism in tara si va fi doar pe numele meu puse se poate avind amindoi acelesi nume de familie in urma casatori ,bancile sau firmele de excutare silita sa poata sa si le recupereze pt datorile vechi ale viitorului sot ?

multumesc anticipat pt raspuns !
As dori un raspuns ...daca viitorul sot are datori la banca si noi doi oficializam relatia ,si el ajunge in imposibilitatea de a plati datorile facute de el la banca .ma v-a afecta cumva pe mine acestul lucru ?voi fi obligata cumva sa ii le platesc eu daca ma casatoresc cu el sau sa particip legal vorbind la ele?
Discuție BUNA
Buna ziua as dori daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare ,fiu meu este pe numele meu de fata ,eu doresc cit de curind sa ma casatoresc ,intrebarea mea este cum as putea sa procedez sa il trec dupa aceia si pe el pe numele de casatorie sau ar fi mai indicat ca viitorul meu sot sa treaca pe numele meu sa fie mai usor atunci .avind toti trei acelasi nume de familie !

Mentionez ca fiu meu nu este recunoscut de tatal lui biologic !

Multumesc anticipat!
Buna seara multumesc pentru raspunsuri dar ati putea macar cu titlu informativ cit ar costa o consultatie la un avocat ,si daca cumva cunosteti adrese sau nume a unor fundati la care pot apela !
Multumesc!
Pentru o mama singura ,sustinatoare de familie cu un copil ..tatal nu a vrut sa il recunosc si nici nu contribuie la cresterea lui finaciar,are putea beneficia de unele drepturi de la stat ..specific ca lucrez la stat dar acuma fiind in somaj tehnic.
Multumesc pentru raspunsuri !