avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate andreikaid

Activitate andreikaid

Din cate stiu, withholding tax nu se aplica pentru vanzarea actiunilor pentru non-US residents, ci taxele se platesc doar in Romania. Withholding tax se aplica doar pentru dividende, dar in cazul in meu, companiile la care detin actiuni nu emit dividende.

In ce mod trebuie sa declar la fisc contul de brokeraj? Cand trebuie acesta declarat? Deocamdata nu am vandut niciodata actiuni, doar am cumparat.

Cand trebuie platit impozitul in cazul in care decid sa vand? anual sau imediat dupa fiecare tranzactie?

De asemenea, in cazul in care vand actiuni, dar nu inregistrez niciun profit, mai trebuie declarati banii in momentul in care intra intr-un cont din tara? sau platit impozit?
Cand trebuie platit impozitul pe venit provenit din vanzarea de actiuni?

(Mentionez ca este vorba de actiuni pe burse americane, iar tranzactiile sunt facute printr-un broker american.)

In cazul in care am vandut niste actiuni, iar banii obtinuti sunt reinvestiti imediat prin cumpararea altor actiuni, trebuie declarat si platit impozit pe venit? Cand mai exact trebuie platit impozitul? In momentul in care transfer banii cash in tara? sau fiecare tranzactie este impozitata?