avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate Octav21

Activitate Octav21

75ani
Nu a spus nimeni ca nu este rezonabil doar ca economiile ce le-am avut le am investit in renovarea casei pentru dansa si doamna vrea banii acum.
Buna ziua.
Am si eu o problema cu bunica sotiei mele.
In luna august am cumparat o casa ((85.000€)
Din care bunica sotiei a platit 70.000€ iar noi urmeaza sa platim in termen de 2 ani diferenta. Bunica si-a vandut apartamentul in ideea de a cumpara o casa mare toti si sa locuim impreuna (de aici a avut 70 000€). Am renovat casa special pentru ea din banii nostri.dupa 2 luni de locuit acolo s-a reampacat cu fostul concubin si s-a hotarat sa se mute la sat la casa printeasca. Acum ne cere 20 000euro ca altfel ne da in judecata. Plata a cei 70.000 euro a fost facuta de dansa din contul ei, benevol iar motivul transferului a fost achitarea casei. Pe contractul de vanzare cumparare sunt eu si sotia mea.
Credeti ca exista ceva sanse sa castige ea un eventual proces?
Multumesc
Buna seara.
am un contract de prestari servicii cu o firma (eu detin un pfi). In acest contract nu am specificat un program in care sa vin la munca, salariul este unul fix+procent din vanzari. Colaborez cu aceasta firma de 6 luni iar acum la sfarsit,sefa vrea sa imi scada din salariul fix un anumit numar de zile in care nu am venit la munca (zilele sunt din ce isi aminteste ea), pe langa aceste zile eu am venit la munca uneori si in weekend si in anumite zile libere de la stat. Este legal sa imi scada din salariul fix acele zile in care am lipsit? Multumesc !
Buna ziua.detin un pfi prin care prestez servicii unui srl.in curand o sa termin colaborarea cu acel srl si vreau sa stiu daca nu o sa imi plateasca ultima factura ce pot face in aceasta privinta (mentionez ca in contract am o perioada de preaviz de 60 de zile dar in demisie am acordat jumatate si a fost si srl ul de acord).multumesc !