avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate Atacant

Activitate Atacant

Dupa cati ani de neplata a impozitelor pe teren, casa, masina t i se pune poprire pe cont.?
Cui se subordoneaza directia impozite-taxe,a unei primarii si cine le poate verifica activitatea.? La ce institutie se poate face o reclamatie contra lor?
O lungeste pana la prescriere, caut sa gasesc unde sa i pot reclama

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu e vorba de nici o mita orice plângere penala se soluționează în ani chiar și cele mai banale.Ar tb sa discutați cu un av specializat în penal (personal nu lucrez penal)pt a vedea ce variante aveți,teoretic exista ceva cai procedural...

Am facut acum 1 an jumate plangere penala la parchet de pe langa judecatorie pentru Tulburare de posesie, nici un raspuns. O lungesc intentionat, m i sa spus la politie ca nu se va face nimic. Am incercat in audienta la prim procuror dar, se eschiveaza sa ma primeasca. Stiu ca sa dat mita sa musamslizeze cazul. Unde pot sa ma adresez cu o petitie.?
Aduc o completare pentru unii carcotasi care au raspuns la intrebarea pusa ca sa se bage in seama. Am avut dreptate, au aparat care detecteaza radiatiile emanate prin caldura, inclusiv detecteaza radiatia ce o emana ecranul unui telefon prin planseu(tavan), !! ce i drept bloc nou, grosime 2,3 cm nu 10-12cm ca la alea vechi. Nu ma pricep ce aparat ii, dar am avut dreptate

gi-jane2 a scris:

De unde stiti dvs ce stie cu adevarat vecinul?

Se poate ce spune ti dumneavoastra, dar atunci de unde stie ala de deasupra, orice miscare din locuinta de dedesupt.? Tot se transmite instant cunva deasupra informatia

ynocentta a scris:

Nu exista sisteme/senzori de miscare [rin planseu/tavane
Exista sisteme/senzori de prezenta care daca ar fi instalate la dv in proprietate ar trebui sa aveti cunostiinta fiind ceva care nu va apartine....

Multumesc de raspuns, deci exista asa ceva

Ionut.ion a scris:

Stiu ca exista camere/radare de detectie a caldurii emisa de corpul uman ce poate vede* prin perete dar asta este folosita de ISU in caz de cutremur, de armata/politie...
Nu vad cum ar ajunge in mana unui civil si nici dvs. nu cred ca sunteti o persoana importanta ce trebuie urmarita in asa fel...

As avea nevoie de un raspuns de la cunoscator al aparaturilor de genul celor descrise nu de filozofi bagatori in seama

gi-jane2 a scris:

De unde stiti dvs ce stie cu adevarat vecinul?

Intrebare > exista senzori de miscare cu care poti fii urmarit, prin planseul(tavan) unei locuinte de bloc.? Ala de, deasupra are un sistem de detectie, care stie in orice momemt cate persoane sunt in apartamentul de dedesupt, cum se misca, in ce camere stau, cand pleaca de, acasa stie cand nu i mai nimeni in locuinta, esti urmarit peste tot. Ii posibil tehnic asa ceva.? Si daca da nu i cunva fapta macar contraventionala daca nu penala.?
La ce institutie pot sa reclam directia impozite-taxe din primaria cluj, pe urmatorul subiect.? > detin acte de proprietate apartament cumparat in 2006. Eu nu am stiut la acel moment ca blocul a fost construit fara autorizatie, actele cu suprafetele au fost facute in fals de cadastru, mai departe actele de propietate facute de notar in fals, si aici ma refer in principal la suprafata utila a apartamentului care nu i cea reala, ii marita cu 2 balcoane, plus numarul apt din bloc sunt cu 10 mai multe, in loc de 30 apar 40. .Asta conteaza la calcul impozit apt+parte teren alocat. Dupa 1 an dupa ce sau vandut din apartamente, cu spaga la urbanism sa intabulat i sa dat numar si au intrat in legalitate, dar actele dupa care se calculeaza impozitul au ramas aceleasi. Suprafetele reale utile calculate tot cu balcoane impreuna, iar nr. apt.reale cu acte 30 nu 40 cat figureaza in actele l false. Le am spus ani de zile la rand situatia, desi ei trebuiau sa citeasca si sa verifice hartiile cand le au primit, clar ca si au luat spaga, de asta nu sau sesizat,au fost complici, nu puteau recunoaste smecheria. Desi au si acuma hartiile in fata, respectiv contractul de vz-cump., si cartea de imobil fac pe nebunii ca ei nu vad realitatea, iar daca vreau sa platesc impozit mai mic, sa le aduc alte acte de la cadastru-notar, pana atunci ei pe baza hartiilor existente i mi iau impozit. Stiu ca nu politia se ocupa de cazuri de genul asta,dar nu stiu exact unde sa ma duc sa le fac plangere.?