avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrat13

Activitate alexandrat13

Buna ziua. Am o curiozitate sau mai bine spus, o neclaritate in legatura cu personalul navigant care a fost trimis in izolare la domiciliu, in ordonanta trecuta, In ordonanta actuala, acestia nu mai sunt nevoiti sa se izoleze la domiciliu, dar DSP spune ca ordonanta nu se aplica retroactiv. Cei ce mai au inca de stat in izolare raman acasa in continuare iar cei ce vin din voiaj nu mai sunt nevoiti sa se izoleze.
De ce nu se aplica ordonanta retroactiv?
Ordonanta este tot o lege?
Va multumesc mult pentru raspunsuri. A recurs la amenintari cu politia, apoi l-am amenintat si eu ca ii anunt pe cei ce ii acorda franciza de ceea ce fac si ma duc si la ITM iar in final am primit toti banii.
Nu imi mai raspunde la mesaje si nici la telefon, nu am cu cine sa discut. Voi astepta ziua de salariu, 15.10 si voi vedea de acolo ce fac. Sper totusi sa primesc banii cum trebuie.

Nu mi s-a dat nimic de semnat, nu am citit nimic despre campanie, nu exista nicio informare. Mi s-a spus in momentul in care s-a constatat greseala de catre superiorul meu.
Sunt amenintata ca voi fi dusa la politie si acuzata de fraudarea campaniei impreuna cu clienta pe care am servit-o, chiar daca nu mi s-au pus la dispozitie termenii si conditiile campaniei.
Mi se tot repeta ca o cunosc pe clienta si ca am ajutat-o sa fraudeze campania dandu-i mai multe vouchere, neavand voie decat 1 pe zi....Alt lucru pe care nu l-am stiut.
ITM face ceva sau va trebui sa astept o vesnicie?
Am o problema cu fostul angajator. In cadrul firmei era activa o promotie pe baza de voucher. In baza voucherului, clientul putea face gratuit cumparaturi pana in suma de 15 lei, in afara de incarcari si loto, lucru pe care l-am aflat mai tarziu, dupa ce am facut prostia.
A venit insa o doamna si mi-a spus ca i s-au mai facut incarcari si aceasta avea 7 vouchere, i-am facut incarcarile care costau 29lei bucata, dansa dandu-mi restul de 14 lei ce depaseau suma voucherului la fiecare incarcare.
Mi s-a spus ca am gresit, dar nu mi s-au dat detalii despre ce se va intampla mai departe pentru remedierea problemei iar cand mi-am dat demisia mi s-a spus ca mi se va opri din salariu suma incarcarilor. Eu nu am nicio problema sa mi se opreasca atat cat trebuie. Insa dansii au considerat ca eu trebuie sa platesc toata suma, nu doar partea care ar lipsi pana la 29 lei. Ce e de facut in cazul acesta? Nu am lucrat foarte mult dar am stat 13 ore in picioare in fiecare zi si cred ca ar trebui sa primesc banii corect macar.