avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate beeram

Activitate beeram

Multumesc, ynocentta. Nu ma refer la viza de flotant. Persoana doreste sa i se emita buletin cu domiciliu in orasul in care locuim amandoi, adica sa aibe domiciliu pe adresa mea dar fara sa locuiasca fizic in apartamentul meu. Un contract de locatiune ar insemna ca sta in chirie si banuiesc ca ar trebui sa declar acest lucru la fisc si sa platesc impozit, nu?
Buna ziua,

Am o prietena careia ii expira buletinul si m-a rugat sa o iau in spatiu locativ ca sa aibe domiciliul in orasul in care stam, deoarece ea este din alta localitate mai indepartata. Ii este greu sa se duc ain orasul natal sa schimbe buletinul si in plus vrea sa dea examenul pentru scoala de soferi aici si nu in orasul natal. Dar noul buletin ii va fi emis pentru 10 ani. Va rog sa ma sfatuiti, din punct de vedere juridic, ce dezavantaje ar fi pentru mine ca proprietar si la ce situatii neplacute sa ma astept...
Va trebui sa platesc impozit?
Ar putea sa ia vreun credit sau sa ne forteze sa giram pentru vreun credit?
Si-ar putea deschide sediu social pe adresa mea sau PFA?
Se poate face vreun act prin notariat/ avocat prin care ea sa semneze ca se angajeze ca nu va aduce niciun prejudiciu proprietarilor si domiciliului?

Va multumesc in avans!