avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate Broscutza22

Activitate Broscutza22

Stimata doamna sau domnisoara.
Mi-am dorit un raspuns cat mai elocvent si la obiect. Dar nu m-am gandit niciodata la un raspuns atat de complet, argumentat si plin de detalii fara echivoc.
Sa raspund la intrebari:
1. Mama are unde sta
2. Mama nu necesita ingrijiri de nici un fel.
3. Pe mama nu o prea intereseaza parerea sotiei
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat, detaliile foarte utile, si sfatul pe care mi l-ati dat.
Stimate comunitate,
Am un apartament in proprietate comuna cu sotia. Intrebarea mea este daca o pot aduce pe mama mea la mine fara acordul sotiei? Daca se poate ca raspunsul sa fie insotit si de un articol de lege ar fi foarte bine pentru argumentatia mea. Multumesc
Răspuns la discuția pot taia teava de gaze veche
Multumesc mult pentru raspuns.
Eu am cumparat apartamentul dupa ce blocul a fost racordat la sistemul individual de distribuire a gazului.
In consecinta nu stiu exact cum s-a facut racordarea, dar banuiesc ca a fost o decizie comuna si s-a debransat de la reteaua comuna toti odata.
Imi puteti spune o lege sau un regulament concret care sa va sustina cele spuse? Va cer asta deoarece vreau si eu la randul meu sa am argumente solide.
multumesc mult


POPA GHEORGHE a scris:

Ultimul locatar care s-a bransat la noua teava de gaze, cea la care sunt racordati si contorizati in prezent trebuia sa aiba in proiectul de gaze si dezafectarea vechii conducte comune (era numai pentru alimentare aragaze) care trecea prin apartamente.
In mod normal, prin asociatia de locatari ar trebui dezafectata toata teava, dupa ce se verifica sa nu mai existe racorduri la reteaua de gaze, dupa contorul montat de furnizorul de gaze la intrarea in scara blocului.

Stimate cominitate.
Locuiesc intr-un bloc unde toti locatarii sunt contorizati individual la reteaua de gaze.
Administratorul sustine ca pentru a taia teava veche de gaz din apartamentul meu, care nu mai este folosita, imi trebuie nu stiu ce aprobari.
Eu am vorbit cu vecinul de jos si mi-a permis sa scot teava veche din T-ul din apartamentul sau si sa pun acolo un dop.
Specific ca locuiesc la ultimul etaj.
Am facut ceva ilegal?
Pot fi sanctionat pentru asta?
Parintii mei in varsta de: tata 69, mama 63, vor sa-mi vanda apartamentul in care ei stau (cu contract vanzare cumparare). Este necesar in acest caz de vreo dovada speciala ca sunt in deplinatatea facultatilor mintale si sau vreo alta dovada speciala, sau totul decurge ca la incheierea unui contract de v-c clasic?
Specific ca parintii mei sunt in deplinatatea facultatilor mintale si perfect constienti de ceea ce fac.
In cazul in care donatarul decedeaza si donatia nu este atacata de nimeni in instanta, sotia beneficiaza de donatie? Mai exact cum poate beneficia de donatie in aceste conditii?