avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Baciu Andi

Activitate Baciu Andi

Răspuns la discuția Modificarea O.G. nr. 2/2001
Asta incerc si eu sa ii spui doamnei de la ANAF, dar dansa tot imi zice de faptul ca procesul-verbal a fost intocmit inainte de intrarea in vigoare a modificarilor aduse de Legea 203 la OG 2 si ca indiferent de data la care primeam plicul cu procesul-verbal, aveam 48 de ore termen de plata.
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Am primit o serie de procese-verbale de constatare a contraventiei dupa data de 24.08.2018, data la care au intrat in vigoare modificarile aduse OG nr. 2/2001 de Legea nr. 203/2018. Dupa primirea proceselor-verbale, am consultat OG nr. 2/2001 unde era notat faptul ca termenul de plata al proceselor a fost modificat la 15 zile. Am mers la un ghiseu ANAF unde am intrebat despre acest lucru, i-am arat un proces-verbal si mi-a spus ca poate fi achitat in termen de 15 zile. Procesul-verbal este intocmit la data de 31.07.2018 si comunicat la data de 25.08.2018. In lege scrie ca proceselor-verbale intocmite anterior datei intrarii in vigoare a modificarilor, se aplica legea in vigoare la momentul intocmirii, insa cei de la ghiseul ANAF au spus ca data de la care curge termenul de plata este cel dupa plic. La momentul asta sunt somat sa platesc diferenta de bani pentru fiecare proces in parte care a fost intocmit inainte de 24.08.2018.
Este normal?