avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate vicentiu69

Activitate vicentiu69

Răspuns la discuția reintegrare salariat
Instanta nu s-a pronuntat in dispozitivul hotatrarii asupra reintegrarii, dar in motivare, precizeaza ca "nu se impune repunerea in situatia anterioara, intrucat contestatarul a solicitat prin precizarea de actiune ca renunta la petitul privind reicadrarea ".
Aceeasi opinie o am si eu ca , chiar in conditiile in care contestatarul a renuntat la reintegrare in proces, solicitand-o extrajudiciar, nu este ilegala, iar in conditiile in care decizia de concediere emisa de catre angajator a fost anulata ca nelegala, el poate (cu buna credinta) sa aprobe reintegrarea. colegii mei juristi spun ca nu este corect!
cat priveste aplicarea sentintei
1. Angajatorul trebuie sa mai emita decizie de anulare decizie de concediere?? avand ca temei sentinta?? ori opereaza sentinta pur si simplu??
2. Care este regimul juridic al salariatului in acest caz??
Buna ziua,
Vreau sa va prezint o speta, cred eu interesanta si cred destul de rara in societatea noastra actuala.
La nivelul unei intreprinderi s-a efectuat o concediere colectiva. Nemultumitii au contestat deciiziile emise in cauza. Petitele erau : anulare decizie de concediere, reintegrare, plata de despagubiri, daune morale. In timpul procesului unul din salariati renunta scris la petitul privind reintegrarea , motivind probleme medicale. Dupa judecata, instanta pronunta o sentinta prin care anuleaza cererea de concediere, obliga angajatorul la plata catre concediat a despagubirilor salariale pana la data pronuntarii sentintei.
Intrebari:
1. Care sunt efectele acestei sentinte? cum se pune ea in executare!
2. In conditiile in care instanta nu dispune reintegrarea ( concediatul renuntand scris la acest petit in timpul procesului), este ilegala reintegrarea salariatului de catre angajator? Tinand cont ca cel concediat a facut cerere de executare a sentintei respectiv de reintegrare a sa pe postul detinut anterior!
Precizez ca anterior sesizarii instantei primea masuri de protectie salariale !
Eu am opinia mea profesionala, pe care nu o prezint pentru a nu va influenta si mi-ar placea sa o cunosc si pe a voastra. Dupa opiniile voastre voi prezenta si opinia mea cu speranta ca vor coincide daca nu vom discuta pe caz.
O zi buna si multumiri anticipate!