avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletavlaicu

Activitate nicoletavlaicu

Buna ziua,As dori sa ma informez in legatura cu persoanele fizice autorizate dupa modificarile actuale.Daca am venituri.pana in cele 12 salarii dupa cum spun ei nu esti obligat saplatesti contributii.Dar intrebarea mea era esti asigurat la sisetemul de stat si la pensii sa mearga vechimea daca nu contribuim?
Buna ziua.Unde pot sau cumpot afla ce cotizatie se plateste ca pers fizica lunar pt pensii.la vechime sa platesc cotizatie lunara.si la CAS.
Răspuns la discuția Poti transforma un SRL in I I?
mltumesc
Buna ziua.Poti transforma un SRL in I I ?Si daca da ,ce presupune ca si acte si costurii?
Buna ziua.
As dori sa intreb daca se poate face un act prin cale legala ca o persoana care a trait in concubinaj si traiesc inca in afara de cununia civila, sa treaca pe acelasi nume, sa poata avea dreptul la despagubiri in cazul in care decedeaza sau pleaca din locuinta. eu momentan traiesc in concubinaj cu cineva de peste 5 ani, suntem cununati religios dar nu civil si as vrea sa pot face un act cu sotul sa nu fiu data afara peste timp de copii lui daca ceva se intampla cu el sau daca se intampla sa ne despartim sa pot fi despagubita, in conditiile in care am participat in egala masura la inbunatatiri si renovari.
Buna ziua,Va rog cine ma poate ajuta cu un raspuns,Care mai sunt legile concubinajului si cum poti cere despacubiri sau ce ti se cuvine ,daca ai fost in concubinaj,sau ce poate face o pers care se afla in concubinaj sa aiba drepturi in casnicie,
Pot trece o firma SRL fiind unic administrator im I I tot eu fiind admin?
Am întrebarea următoare,copilul a făcut în 2007 un credit la BCR,nu a mai putut plăti după câteva luni,iar acum a venit după 14 ani ca are din nou de plata.Dupa atâția ani nu se prescrie datoria,sau cum se procedează...
Discuție indemnizatii
Buna ziua.Sunt un SRL ,am cod caen 9602,eu sunt admin si tot eu si lucrator.este deschis din martie 2019 si am activat pe srl din mai 2019.am platit tot ce tinea de profit si tot ce a tinut de activitate la finante ,am lucrat si emis bonuri fiscale,dar nu am avut contract de munca,deoarece ve3niturile au fost foarte mici si cheltuielile mari.In aceasta situatie cu CORONAVIRUS 19 EU AM FOST SILITA SA INCHID SALONUL FIIND SINGURUL LUCRATOR SI OBLIGATA DE SITUATI DE URGENTA.Cred ca nu sunt singura in aceasta situatie,si nu am alta sursa de venit.nici nu pot tine deschis salon,nu pot sta nici acasa.ma pot incadra in ordonantele pt indemnizatii de la stat?CE ALTERNATIVA AM DE SUPAVIETUIRE DUPA CUM SE VEDE,,,ACASA NU PUTEM LUCRA ,CUM MERGEM MAI DEPARTE ?VA MULTUIMESC ANTICIPAT SI DORESC UN RASPUNS.POT SA IMI FAC ACUM UN CONTRACT DE ANGAJARE SI SA POT BENEFICIA DE CEVA?
Am un srl si doresc sa accesez fonduri europene startap, Daca nu am codul respectiv trecut in statut pot adauga codul?