avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate Giapettin

Activitate Giapettin

Se poate sa-mi spuna si mie cineva ce legi reglementeaza folosirea de catre firme a telefoanelor cu suprataxa pentru jocuri online (pentru achizitionare de bonusuri in joc)?
Trebuie sa activez un cod CAEN special pt asta? daca da, care ar fi acesta?
Multumesc.
Răspuns la discuția Primaria lotizeaza o strada
Daca vroiam un lot incadrat imi cumparam un astfel de lot, dorinta mea a fost sa stau pe colt.

pretul la metru patrat la un teren pe colt este mai scump cu pana la 10% fata de unul cu deschidere normala, casa este asezata acum aiurea, si in plus in gard si amenajarea curtii ( braduleti, pavaj, decorarea gardului, fier forjat ) in acea zona am bagat peste 10.000 de euro.

pe cand daca stiam ca o sa am vecin zideam un gard din BCA si cu 1000Euro rezolvam problema.

Oricum nu stiu exact cu arata acum noul PUG, sper sa aflu maine. Peste drum de mine pe Zambaccian este o casa, nelocuita inca, care nu are iesire decat la Zambaccian, incerc sa dau de proprietar/constructor sa-i dau vestea cea mare.

ca sa intelegeti: pe aceasta prelungire a strazii Zambaccian sunt 6 loturi, 3 pe o parte 3 pe alta, 4 loturi vin pe colt (cu cele doua Eliberarii si aleea si strada) si cate un lot la mijloc.
In acest moment aceasta prelungire a fost impartita in doua loturi, la jumatea lotului de la mijloc.

Credeti ca am vreo sansa sa se anuleze aceasta parcelare a strazii? sau daca nu mai merge dat inapoi (cel care construieste noua casa afirma ca are toate autorizatiile in ordine) credeti ca este posibil sa obtin despagubiri (nu mai am toate facturile la investitiile facute)?
sper sa ma puteti ajuta.

In primavara lui 2008 am cumparat un teren pe colt, asta conform planului de urbanism, intr-o zona rezidentiala nou bagata in intravilan.

In momentul cumpararii terenului vecinii mei conform tuturor documentelor erau astfel: la nord - un alt lot, la vest - un alt lot, la sud - strada (aleea Eliberarii), la est - strada (str Zambaccian).

in vara lui 2008 au trecut la pietruirea strazilor.
au pietruit aleea eliberarii, dar strada Zambaccian a fost pietruita doar pana in intersectia cu Aleea Eliberarii. Strada Zambaccian trebuia sa se continue pana in strada urmatoare (Strada Eliberarii - nu Aleea eliberarii)

Am fost la primarie si le-am spus ca mai au de pietruit la Zambaccian, si mi-au comunicat ca ca a fost o greseala a muncitorilor ca au confundat "Eliberarii-le" intre ele, si in loc sa continue pana in Strada E. s-au oprit in Aleea E.

pe la sfarsitul verii cand am vazut ca inca nu s-a luat nici o masura, si am vrut sa ma apuc de construit casa am mers din nou la primarie si am depus o adresa prin care le-am cerut sa ma informeze cu privire la Strada Zambaccian (presimteam ce va urma).

raspunsul lor in scris a fost:
" Urmare a cererii dvs, inregistrata la primaria..., va comunicam ca amplasamentul strazii Zambaccian nu se va modifica, aceasta ramanand conform P.U.G. aprobat in 2001"
adica Strada Zambaccian este vecinul lotului meu la est si se continua pana in urmatoarea strada.

In urma acestui raspuns am orientat casa pe lot, am construit-o, am facut gardul cu arhitectura stradala pe partea cu Strada Zambaccian, si am tot asteptat sa se pietruiasca strada in continuare. Din 2008 si pana acum am tot facut "vizite" la primarie sa le mai amintesc din cand in cand ca au uitat de strada.

Azi de dimineatza nu mica mi-a fost mirarea cand am vrut sa plec la munca si am vazut cum niste domni masurau si intindeau ate pentru un lot de teren, dupa care foarte frumos au rabatat la lopata si au sapat fundatia unei case, fix in mijlocul strazii pe care domnii de la primarie au sustinut sus si tare ca se pastreaza.

Lotul acesta de casa nu este in drept cu mine, el fiind mai jos pe Zambaccian (mai exact de unde se termina lotul casei mele), dar din surse neoficiale am aflat ca si in dreptul meu este dat ca si lot de casa, prelungirea strazii Zambaccian ne'mai existand.

Dupa ce am platit pentru un teren pe colt, am orientat casa pe teren luand in considerare amplasarea terenului pe colt si am bagat si o gramada de bani intr-un gard cu fier forjat imi este imposibil sa accept decizia consiliului local de a da loturi pe locul unde trebuia sa fie o strada.

maine ma duc la primarie sa depun o noua adresa, si saptamana viitoare vreau sa intru in audienta la primar.

va multumesc anticipat pentru orice sfat pe care mi-l puteti oferi .

Cu respect,
Catalin

Răspuns la discuția Am nevoie de contabil?!?
pentru ca depind de semnarea unui contract intre alte 2 firme moment in care eu trebuie sa am firma deschisa, si nu o sa am timp sa deschid atunci firma ca o sa cam dureze.

Dar declaratia o pot depune eu sau trebuie sa o faca un contabil si sa o semneze un expert contabil?
Răspuns la discuția Am nevoie de contabil?!?
am nevoie sa fiu platitor de TVA deoarece pe facturile pe care o sa le tai clientilor mei vor trebui sa aiba TVA.

si cu privire la contabilitate, cum ma sfatuiti: sa imi angajez un contabil de la inceput sau pot depune eu bilantul cu 0?
Buna ziua,

Inca un incepator cu intrebari stupide :P, si sper sa ma luminati.

1. Vreau sa imi deschid o firma cu domeniul de activitate: asistenta management (sau ceva in genul) ce cod nou C.A.E.N. trebuie sa folosesc?
2. firma vreau sa o deschid cat mai repede, dar nu stiu cand o voi folosi (poate dura si 8 luni) in toata aceasta perioada (sa zicem 8 luni) nu o sa am nici un fel de activitate...trebuie sa angajez neaparat un contabil? si daca da e suficient un contabil care sa nu fie expert contabil? incerc sa minimizez costurile de intretinere pana cand voi avea activitate, ca la 300ROn cat imi ia un expert contabil in C-ta cheltuiesc cam mult pana o sa dau si de bani ;)

deci as vrea sa stiu la o firma fara activitate ce cheltuieli imi apar (o sa fiu platitor de T.V.A.)