avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Sanosimproconsult

Activitate Sanosimproconsult

Buna ziua
Cazul unui SRL cu 2 asociati, care participa in parti egale, Daca unul dintre asociati decedeaza, partea acestuia revine celuilalt asociat sau mostenitorului de drept al celui decedat?
Va multumesc
Buna ziua.
Un cetatean cu roman dubla cetatenie (romana si americana), care este posesorul unui apartament mostenit in Romania doreste sa vanda acest apartament unui cetatean roman. Dupa verificarea tuturor actelor, un notar i-a spus ca trebuie sa aiba si un pasaport romanesc. Este legal?
Va multumesc
Discuție Activ societate
Activ societate
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca in cadrul unui SRL cu 2 asociati, unul dintre asociati poate sa cumpere unul dintre activele societatii in contul dividendelor neincasate. Mentionez ca vanzarea acelui activ nu afecteaza activitatea societatii si ca exista acordul celuilalt asociat pentru cumparare.
Multumesc.
Amanare pronuntare
Buna ziua. Solutia instantei la ultimul termen este: "Amâna pronuntarea la data de 06.10.2021 Pronuntată în sedintă publică, azi 22.09.2021." Va rog sa-mi spuneti daca la termenul respectiv trebuie sa fie prezente partile.
Va multumesc
Chemare in judecata
Actiunea de chemare in judecata a unei societati comerciale se depune la tribunalul din judetul in care aceasta isi are sediul sau in cel in care am eu domiciliul?
Chemare in judecata
Buna ziua
Vreau sa dau in judecata o societate comerciala. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa depun cererea de chemare in judecata in localitatea in care este sediul societatii sau in cea in care este domiciliul meu.
Va multumesc
Chemare in judecata
Buna ziua
Vreau sa dau in judecata compania aeriana care nu mi-a restituit contravaloarea biletelor de avion pentru un zbor anulat. Va rog sa-mi spuneti unde se depune actiunea de chemare in judecata: in localitatea in care este sediul firmei sau la domiciliul meu.
Va multumesc
Chemare in judecata
Buna ziua
Vreau sa dau in judecata compania aeriana care nu mi-a restituit contravaloarea biletelor de avion pentru un zbor anulat. Va rog sa-mi spuneti unde se depune actiunea de chemare in judecata: in localitatea in care este sediul firmei sau la domiciliul meu.
Va multumesc