avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Alex b1

Activitate Alex b1

Buna ziua
În curând urmează să iau un mic chioșc in parcul unui oras unde se vinde vata si floricele.
Întrebarea mea este daca pot vinde si băuturi alcoolice in acea unitate ,nu ma refer la bere sau ceva mai tare pur si simplu vin fiert cand va fi sezonul sau un lichior /whisky in continutul irish coffe.
Exista vreo lege referitoare la asa ceva,adica sa interzică.
Si a doua dilemă a mea este daca se mai plătește acciza pentru cafea deoarece as dori sa vand si cafea acolo.
Multumesc mult
Buna ziua
În curând urmează să iau un mic chioșc in parcul unui oras unde se vinde vata si floricele.
Întrebarea mea este daca pot vinde si băuturi alcoolice in acea unitate ,nu ma refer la bere sau ceva mai tare pur si simplu vin fiert cand va fi sezonul sau un lichior /whisky in continutul irish coffe.
Exista vreo lege referitoare la asa ceva,adica sa interzică.
Si a doua dilemă a mea este daca se mai plătește acciza pentru cafea deoarece as dori sa vand si cafea acolo.
Multumesc mult
Răspuns la discuția Un prieten mi.a lovit masina
Si inca un lucru...daca sa zicem ca ajung la un acord ca el sa imi plateasca paguba.
Pot face un proces verbal sau nush un act notarial prin care el sa scrie ca recunoaste vina si ca se obliga la plata pagubei?
Din cate vad se razgandeste cam repede si nu vreau sa ma trezesc ca nu mai recunoaste nimic
Răspuns la discuția Un prieten mi.a lovit masina


Ioan Ciobanu a scris:

Vinovat de producerea unui accident este persoana care conduce autoturismul in momentul accidentului, nu proprietarul. Prevederea legala la care probabil va referiti prevede ca proprietarul unui autovehicul nu are voie sa incredinteze autovehiculul unei persoane care nu poseda permis de conducere de categorie corespunzatoare .
ing. Ioan Ciobanu

Multumesc mult de raspunsuri domnule Ioan.
Apreciez rapiditatea dvs mai ales ca e craciunul.
Am sa vad maine daca reusesc sa ma inteleg cu respectivul,iar daca nu ma voi duce sa imi scot un certificat medicolegal pt vanatai si mana si voi face mai departe demersurile necesare.
Eu chiar am vrut sa nu se ajunga la asa cv si sa nu ii creez si lui probleme dar mna "pe cine nu lasi sa moara ,nu te lasa sa traiesti"
Puteti sa imi spuneti si cat timp am la dispozitie sa imi scot certificatul de la producerea accidentului? Este vreo limita de zile sau ceva?
Răspuns la discuția Un prieten mi.a lovit masina


Ioan Ciobanu a scris:

Daca nu aveti asgurare CASCO si nu puteti rezolva litigiul pe cale amiabila apelati la instanta de judecata.

Si as avea castig de cauza?
Stiu ca parca este o lege care spune ca daca eu i.am incredintat autovehiculul de bunavoie el ar fi achitat de vina
Buna ziua si Craciun fericit tuturor!
Am o mica problema.
Ieri i.am dat masina unui prieten sa conduca un pic si a reusit performanta sa intre intr.un pod.Precizez ca eu eram in dreapta si mai era un alt prieten in spate.
Masina e un audi a6 si e avariata destul de grav,nu cred sa poata fi reparata.
Am chemat si un echipaj de politie atunci pe moment pt a.mi da dovada.Eu am iesit cu un ochi vanat si o mana amortita dar nu am declarat pe nimeni ca fiind ranit pt a nu i se face dosar penal prietenului.
Acum prietenul face pe.a prostul si nu prea ar vrea sa plateasca...cum fac sa rezolv? Cica eu as fi vinovat pt ca i.am permis sa conduca...