avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate ionelamoro

Activitate ionelamoro

servicii la constructii noi,montaj instalatii apa,centrale.instalatii de grupuri sanitare etc.
Buna ziua, o firma nou infiintata care v a incheia contracte de prestarii servicii in Franta, este recomandabil sa fie platitoare de tva?,ce obligatii declarative are catre anaf si cele catre statul francez?,atat pt venitul , realizat ,tva,cat si pt detasarea personalului.Multumesc
Răspuns la discuția contractele civile
buna ziua,
m ar interesa daca poate cineva sa ma lamureasca in cazul contractelor civile ,clar se plateste impozit de 16% sau 10% in functie de alegerea prestatorului
cf art 52 alin1lit d alin4/art78alin 1 litera e/art 79 impozitul fiind final,respectiv art 52 lit d pt impozit 10% cu regularizare la sf de an.
problema1. este in cazul ipozitarii cu 16% unde se inregistreaza impozitul in declaratia 100 la impozit pe venituri din contracte civile sau la poz impozit pe alte venituri PF,va rog daca se poate si o baza legala sau o justificare la raspunsul dat
problema 2 in cazul platii de 16% cf art 78 este necesara inreg contractului la Adm.fiscala.?sau numai depunerea declaratiei 205 la inceputul anului urmator.
multumesc.
In primul rand multumesc pentru raspunsuri,in ceea ce priveste contributia la cas am aflat si eu ca este optionala in acest caz dupa o convorbire cu cineva de la Casa Jud de Pensii B-ta.O zi buna.
Buna ziua ,am si eu o dilema in legatura cu contributiile la sanatate si pensii in urmatorul caz:sunt angajata la o firma dar in acelasi timp imi exercit si profesia libera de expert cont.Ma intereseaza,daca sunt obligata sa platesc contributia de sanatate si cas si dupa venitul obtinut ca profesie libera,sau este optional (ca si angajat la firma respectiva platesc contributiile acestea Multumesc anticipat de lamuriri.
Răspuns la discuția Reevaluare imobil
buna ziua,sunt cam noua in forum m ar interesa daca stie cineva inregistrarile contabile la reevaluarea unui imobil (crestere de valoare) si daca ch.cu amortizarea valorii adaugate sunt deductibile din punct de vedere fiscal.Multumesc.