avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Darie-Urziceanu

Activitate Andreea Darie-Urziceanu

Va pot indica nr de hotarare de care am facut vorbire luna trecuta.Este vb de S. C. 1675/2006 pronuntata de Judecatoria Suceava cu mentiunea ca aceasta a ramas definitiva si irevocabila.
Răspuns la discuția dosar divort
Toate actele ce le depuneti nu trebuie sa fi in original, ci doar copii. Nu trebuie depus certificat de nastere a copiilor daca sunt majori. Da taxa de timbru este tot 39 lei si timbru judiciar 0,3 lei
Actiunea in revendicare este actiunea proprietarului neposesor impotriva posesorului neproprietar. Actiunea de rectificare CF treabuie formulata in termenul de 3 ani de la intabularea terenului partii adverse pentru a nu fi considerata prescrisa. Incercati o rectificare de carte funciara direct la OCPI. Se poate daca exista intelegere de ambele parti si astfel ar fi si costurile mai mici. Bine ar fi sa faceti macar o actiune de granituire.
Mai intai trebuie sa aveti o hotarare definitiva de tagada a paternitatii si apoi faceti celelate demersuri.
Incercati sa faceti o cerere de preschimbare termen la actiunea in tagada paternitatii poate va da un termen mai repede.
Va promit ca zilele astea va voi indica nr de sentinta de care am facut vorbire.
Trebuie sa o caut in arhiva si e un pic mai complicat zilelea astea.
Oricum este timp. Eu zic ca va fi bine si veti reusi pana la capat, doar ca trebuie sa va inarmati cu multa rabdare ca justitia e inceata la noi. Va doresc mult succes
Răspuns la discuția obtinerea deciziei de divort
Sentina de divort va trebui sa -ti fie comunicata acasa dupa redactare. Legea spune ca hotararile se redacteaza in 30 zile de la pronuntare, dar nu exista nici o sanctiune pt instanta, daca nu o redacteaza in termenul prevazut de lege. Deocamdata nu intra in panica cu siguranata sentinta ta nu a fost pierduta. Daca vrei poti sa mergi la arhiva si sa te interesezi daca hotararea ta a fost redactata, iar daca da, sa o ridici personal de acolo. Bafta
Actiunea in tagada paternitatii se pote face si de catre mama. Instantele de judecata au inceput sa imbratiseze acesta practica , care mi se pare foarte buna.Daca aveti nevoie va indic un nr de decizie de speta in acest sens de la SV
Răspuns la discuția adoptie? copil
Cele 2 variante prezentate de Dan Daniel sunt sigurele proceduri pe care le poti urma. Bafta
Răspuns la discuția adoptie? copil
Are perfecta dreptate Dan Daniel. cele 2 variante prezentat de el sunt singurele prceduri pe care le
Am vrut sa-ti fiu de ajutor dar se pare ca s-a intamplat exact contrariul. Oricum se pare ca esti sceptica cu tot ce ti se spune si chiar faci un amalgam.
Răspuns la discuția legea 247
Mai da cateva informatii . In ce sens a mostenit? Cererile in cazul legii 247/2005 erau supuse unui termen de introducere, respectiv 30 noiembrie 2005. Acolo era zona cooperativizata sau exista tabula?