avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate sito

Activitate sito


Se da urmatoarea speta:
-eu (Proprietar1-P1) am vandut un apartament catre persoana fizica(proprietar 2-P2). Vanzarea s-a facut fara credit bancar
-ulterior vanzarii, noul proprietar P2 a revenit catre mine, solicitand refacerea releveului pt ca dumnealui nu i se pare conform cu realitatea. Punctul de contradictie e dat de faptul ca in releveu exista o portiune de perete care e marcata cu linie intrerupta, iar pe 3/4 din acea portiune, in realitate, exista un simplu perete de rigips
-peretele de rigips exista de multa vreme acolo. si eu (P1), si fostul proprietar(Proprietar 3-P3) de la care am cumparat stim ca peretele asa a fost prezent acolo inca dinainte sa cumpere proprietarul P3. si eu, si proprietarul P3 am cumparat acest apartament prin credite bancare. Implicit, au existat 2 evaluatori din partea bancilor, ce au venit sa constante si sa faca evaluarea la momentul respectiv, si nu au ridicat nici un fel de argumente sau intrebari pe aceasta tema cand au verificat releveul cu realitatea din teren (nu au fost date spagi, cum se mai practica).
-dupa cunostintele noastre (eu si P3), acel perete marcat cu linie punctata inseamna ca peretele poate sau nu sa existe, deci acea portiune de perete de rigips mentionata nu ar trebui sa afecteze legalitatea acestui releveu
-releveul a fost postat pe anuntul de vanzare la momentul respectiv, iar cand propeetarul actual P2 a venit l-a vizionare l-am incurajat sa isi faca propriile poze cu ce doreste si din ce unghiuri doreste,ceea ce a si facut. in consecinta, a avut timp la dispozitie inainte de a incepe demersurile de cumparare/vanzare sa valideze singur situatia

Intrebari:
1.ma intereseaza sa verific daca intelegea mea asupra portiunii marcate cu linie punctata in releveu (acea cum ca linia punctata poate reprezentat un perete care poate exista sau nu) este corecta, avand in vedere ca nici una din banci cu a observat discrepante la creditare?
2.in general, odata incheiat contractul de cumparare/vanzare, eu mai am vreo obligatioe legala catre cumparator(in afara de cele mentionate in CVC, gen plata intretinerii pana lka data cumapararii, de exemplu) in ceea ce priveste acel apartament? ma gandesc ca chiar si daca eram intr-o situatie in care eu personal as fi modificat/recompartimentat apartamentul, fara sa refac releveul , tot alegerea cumparatorului ar fi fost sa achizitioneze un apartament neconform.
3.exista vreun motiv sau vreo cale legala (adica poate sa ma dea in judecata?) prin care noul proprietar P2 se poate indrepta impotriva mea, avand in vedere ca toate obligatiile contractuale ulterior semnarii contractului de vanzare cumparare au fost indeplinite?