avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate someonedan1980

Activitate someonedan1980

Buna ziua,
Am o cerere depusa pt anulare act administrativ. Initial, s-a depus la Tribunal. Dupa 8 luni, in prima sedinta, Tribunalul a declinat solutionarea catre Judecatorie.
Acum, la Judecatorie, "cauza se află în etapa procedurii prealabile primului termen de judecată", de aproape 6 luni. ...
Ce se poate face? se poate interveni cu o solicitare de clarificare ? Este normal sa treaca acest timp si sa fii efectiv ignorat in continuare de asa-zisa justitie romana?
Multumesc
Va multumesc !
Sunt dator sa nu las lucrurile asa.
Prea suntem o natie aflata la coada cozii, deoarece nu actionam si ne complacem cu statutul de victima permanenta....

O zi frumoasa !
Intrucat autorul este necunoscut, si nu am de unde sa stiu daca acesta a actionat cu intentie sau nu.... tocmai de aceea declansez, prin plangerea mea, o cercetare, in care indic si un martor.... in acest caz Banca...
Nu ma impiedica nimic sa formulez plangerea.... plecand chiar de la premisa ca s-a actionat intentionat.... de ce nu? Culpa sau intentia se va stabili cu identificarea autorului si cercetarea acestuia.... ?

In fine... nu sunt genul de om care sa lase lucrurile asa... Plangerea oricum o depun... Macar, ssa-mi spuna cineva daca o adresez comandantului Politiei ori catre Parchet.

Multumesc !
ma gandesc daca nu cumva banca ascunde vreun angajat al sau ....
Art. 253, alin. 1 , Cod Penal... Distrugerea.... Cred ca se incadreaza perfect aici.

Ma ambitionez pt faptul ce cei de la banca mi-au spus ca s-au plictisit de cate solicitari au pentru situatii de acest gen.... Pur si simplu, vreau sa ii atrag in acest joc, pentru ca raspunsul lor este al naibii de ilogic....
Buna ziua,
Mi-am gasit recent masina lovita (grav) in parcare. Bineinteles, mers la politie, obtinut autorizatie reparare etc... Autorul nu se gaseste... ca de altfel in majoritatea situatiilor de acest gen.
Masina a fost parcata in fata unei banci care are camere video indreptate exact spre locul in care era masina parcata. Am fost la banca, mi-au confirmat raza prinsa de camere, dar au refuzat sa imi ofere acces la imagini in lipsa unei solicitari oficiale din partea politiei. Am fost apoi la politie, care a trimis o adresa catre banca in acest sens. Dupa cca o luna, banca a trimis raspuns politiei ca refuza sa dea imaginile, argumentand ca nu are vreo obligatie in acest sens.
Acum, ma ambitionez sa merg mai departe si vreau sa formulez o plangere penala pentru distrugere / parasirea locului accidentului, cu autor necunoscut si in care sa cer ca martor banca respectiva.
Intrebarile mele sunt:
* unde depun plangerea? la politie sau parchet? (au trecut cam 40 de zile de la eveniment);
* pot cere ca banca sa fie citata ca martor in acest caz?
* masina nu am reparat-o, inca sperand la identificarea autorului

VA multumesc !
Insa, nu mi s-a raspus. Deci, unde ma adresez mai departe?
Depun o adresa la Primarie?
Am depus catre Asociata de proprietari din care fac parte o adresa scrisa (cu nr de inregistrare) in care am solicitat in scris raspuns la mai multe probleme si nereguli sesizate. Am solicitat ca raspunsul sa-mi fie comunicat in scris, in termenul legal de 30 de zile si, in acest sens, am invocat inclusiv Ordonanta de Guvern nr. 27/2001. Intrucat a trecut termenul legal de 30 de zile si nu am primit niciun raspuns, doresc sa merg mai departe si sa reclam unei institutii superioare atitudinea Asociatiei de a nu-mi raspunde. Intrebarea este: Unde ma adresez mai departe? Multumesc