avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate adirotaru

Activitate adirotaru

Factura stornata am gasit-o aseara printre actele de la concesionar.

Probabil am omis sa zic ca masina a fost achizitionata prin buy-back al masinii vechi (ca avans) + leasing (masina noua).

Probabil ca fiind un buy-back nu se putea emite o factura pentru avans deoarece aceasta ar fi trebuit achitata cash sau prin OP, pe cand la un buy-back nu se tranzationeaza decat "virtual" bani (se evalueaza masina veche si se considera avans la masina noua ... cel putin din cate stiu eu).

E doar o parere.
Dar oricum vad eu cat de serios e dosarul avocatului imputernicit de concesionar.
Sunt sigura ca nu s-au batut cu caramida-n piept cu faptul ca au facut o greseala in contabilitate si s-a descoperit dupa 1 an de zile.

Mi se pare normal ca atunci cand semnezi procesul verbal de predare primire a unei noi masini si ai plecat cu masina pe usa concesionarului sa nu mai ai nici o obligatie fata de aceasta (din cate stiu pana la semnarea procesului verbal la logistica se primeste unda verde de la ceilalti printre care si departamentul financiar (cum ca ai achitat toate indatoririle fata de concesionar)).

Multumesc de raspunsuri.
Toate cele bune.
Buna,

Am o problema si caut o lamurire in comunitate si anume:

In urma cu 2 ani am achizitionat o masina noua de la un concesionar, care mi-a intocmit o factura de avans (restul ramanand sa platesc in leasing, dar la o alta societate de leasing).

Au fost emise niste facturi printre care si una de plata avans.

In aceiasi zi aceasta factura de avans a fost stornata (deocamdata nu-mi aduc aminte de ce ...cert este faptul ca factura de avans a fost anulata cu aceiasi suma pe minus ca si factura initiala).

Dupa circa un an de zile (perioada in care nu am mai avut nici o tangenta si obligatie fata de concesionar) , am fost sunat si mi s-a adus la cunostiinta faptul ca mi s-a gresit nota de plata de catre un angajat (in urma cu un an) si ca mai trebuie sa revin la firma sa platesc diferenta.

Din cauza ca am refuzat sa platesc greseala angajatilor concesionarului si pentru ca respectivul angajat (cel care a gresit nota de plata) a parasit firma ... acuma la 2 ani de zile concesionarul vrea sa ma dea in judecata.

Credeti ca mai am obligatii fata de concesionar din momentul in care am achitat ceea ce mi-au scris in nota de plata si am iesit cu masina pe poarte concesionarului ?

Perioada de 1 an si acuma chiar de 2 ani nu-mi ofera nici un avantaj (de ex. de a nu mai returna diferenta ...care nu e foarte semnificativa, dar .... e o greseala a concesionarului si pentru care nu cred ca e normal sa "plateasca" clientul) ?

Va trebui sa ma intalnesc cu avocatul concesionarului si vreau sa-i demonstrez macar ca normal greselile se platesc de angajati si nu de clienti dupa 2 ani ....
Sper ca am macar putina dreptate.

Va multumesc.
Cu stima,
Adrian R.
Buna,

Am o problema si caut o lamurire in comunitate si anume:

In urma cu 2 ani am achizitionat o masina noua de la un concesionar, care mi-a intocmit o factura de avans (restul ramanand sa platesc in leasing, dar la o alta societate de leasing).

Au fost emise niste facturi printre care si una de plata avans.

In aceiasi zi aceasta factura de avans a fost stornata (deocamdata nu-mi aduc aminte de ce ...cert este faptul ca factura de avans a fost anulata cu aceiasi suma pe minus ca si factura initiala).

Dupa circa un an de zile (perioada in care nu am mai avut nici o tangenta si obligatie fata de concesionar) , am fost sunat si mi s-a adus la cunostiinta faptul ca mi s-a gresit nota de plata de catre un angajat (in urma cu un an) si ca mai trebuie sa revin la firma sa platesc diferenta.

Din cauza ca am refuzat sa platesc greseala angajatilor concesionarului si pentru ca respectivul angajat (cel care a gresit nota de plata) a parasit firma ... acuma la 2 ani de zile concesionarul vrea sa ma dea in judecata.

Credeti ca mai am obligatii fata de concesionar din momentul in care am achitat ceea ce mi-au scris in nota de plata si am iesit cu masina pe poarte concesionarului ?

Perioada de 1 an si acuma chiar de 2 ani nu-mi ofera nici un avantaj (de ex. de a nu mai returna diferenta ...care nu e foarte semnificativa, dar .... e o greseala a concesionarului si pentru care nu cred ca e normal sa "plateasca" clientul) ?

Va trebui sa ma intalnesc cu avocatul concesionarului si vreau sa-i demonstrez macar ca normal greselile se platesc de angajati si nu de clienti dupa 2 ani ....
Sper ca am macar putina dreptate.

Va multumesc.
Cu stima,
Adrian R.
Exista vreo regula de publicare a dosarelor in MO partea 3 (ma refer la rubrica cetatenie) ?
Adica se poate intampla ca un dosar mai nou sa fie publicat inainte unui dosar mai vechi.
Asta am vazut pe pagina celor de la Ministerul Justitiei, ceea ce ma face sa cred ca nu depinde de numarul de dosar si data depunerii dosarului ci mai exista alte criterii de publicare.
Fara a fi "acuzat" de discriminare: exista vreun motiv pentru care cetatenii de nationalitate araba au dosarele publicate mai rapid ca ceilalti ?
Probabil exista o legatura intre legea romana si conditiile care acestia le indeplinesc pentru cetatenie ... ?!?
Va multumesc mult .
Toate cele bune.
Buna,

M-ar interesa cum as putea ca persoana fizica sa consult Partea a III-a din Monitorul Oficial ?
Din cate am vazut se poate face un abonament, dar mi se pare destul de scump de facut pentru a citii o singura publicare de acolo si mai ales nu stiu daca este posibil pentru persoane fizice.
Exista vreo alta metoda sau cum se procedeaza ... ?

Va multumesc.
Toate cele bune.
Răspuns la discuția Recunoastere certificat casatorie
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa fiu mai exact, certificatul trebuie sa-mi fie de folos la Serviciul de Stare Civila si la schimbarea pasaportului sotiei (in tara la ea).
In urma schimbarii numelui trebuie sa-si schimbe si pasaportul ...si de asemenea trebuie sa fie trecuta si la starea civila ca si casatorita (sa fie luata in avidenta) .
Tinand cont de cele mentionate mai sus ...este suficienta doar o apostilare de la prefectura orasului sau trebuie ceva mai special ?

Multumesc.
Toate cele bune.
Buna,

As dori sa stiu ce ar trebui facut pentru ca un certificat de casatorie eliberat in Romania sa fie valid/valabil/recunoscut de autoritati internationale (in alte tari).
Trebuie sa aiba apostila ?
Este suficienta apostila de la Prefectura orasului sau trebuie ceva mai special prin alte parti, pe la alte autoritati ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Noul sediu al Biroului Cetatenie
Intre timp am aflat raspunsul la problema mea ...de pe insasi pagina Ministerului Justitiei.
Poate intereseaza si pe altii:

[ link extern ]

Deci, o concluzie ...cei de la Relatii cu Publicul de la Ministerul Justitiei ...habar nu au ceea ce ar trebui sa stie de fapt ...

Toata stima pentru avocatnet ....si nu pentru cei de la relatii cu publicul de la Minister :)

Topic closed !
Buna,

M-ar interesa care este noua adresa , eventual un numar de telefon de la Biroul Cetatenie din cadrul Ministerului Justitiei.
Daca este cineva din Bucuresti sau din tara care detine informatia mi-ar fi de mare folos.

Informatia de mai jos nu mai este valabila:
Bucuresti, sector 2, str. Episcop Radu nr. 3, tel.: 021/6106089

La numarul de telefon de mai sus nu raspunde nimeni si la Relatii cu Clientii de la Ministerul de Justitiea nu ma ajuta nimani (sunt foarte seci cu clientii ...dar asta-i alta treaba).
Singura informatie de la Relatii cu Clientii din Minister a fost ...."sediul Biroului Cetatenie s-a mutat, nu stim unde si nici ce telefon" urmat de inchiderea in nas a telefonului ... :(

Va multumesc anticipat.
Numai bine.
Adrian.
Multumesc de raspuns.
Eventual , unde as putea citii lega despre incheierea casatoriei intre un cetatean roman si unul strain sa vad clar ce prevede si ce se stipuleaza in lege.
Multumesc anticipat.
Stima,