avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Aless18

Activitate Aless18

Înainte de indemnizatie se ia concediu pre si post natal totalizand 126 de zile, cele 42 fiind obligatorii dupa nastere...
Bună ziua ziua. Sunt însărcinată în 10 săptămâni, am anuntat verbal pa muncă, intrebandu-i totodata daca trebuie sa duc acte doveditoare (certificat de la medicul ginecolog si o instiintare scrisă, cum citisem pe net) ei mi-au zis ca nu, o sa-mi trebuiasca doar concediul medicat când o sa intru în prenatal (la 7 luni, mi-au zis ei) si ca eu o sa primesc banii de la stat dupa câteva luni, e normal asa? Eu stiam cu totul altceva...
Va multumesc mult!
L-am sesizat dar ei zic ca nu raspund ptr ca dosarul se depune la primarie,eu acum ce pot face,pierd o luna de zile din cauza birocratiei,nu era normal sa fie cineva în loc la primarie?!
Bună ziua, trebuia sa depun actele ptr luna tatalui din concediu crestere copil, iar functionarul public din localitate spune ca de luni e in concediu iar astazi nu a vrut sa-mi ia dosarul iar cei de la AJPIS spun ca nu pot depune decat la primarie,ce fa in cazul de față,cui ma adresez daca pierd luna tatalui nedepunend actele la timp?
Daca ea nu mi-a raspuns la cerere de reluare a activității, iar colegii nu cred ca ar declara ptr mine în defavoarea ei...nu stiu cum sa fac,eu am doar dovezile cum i-am depus cererea prin poată
Va mulțumesc, dar ca dovezi ca nu ma primit ce pot prezenta la ITM?
Dacă angajatorul refuza sa ma primească?
Bună ziua,am un copilcare face 2 ani pe 19 septembrie,eu am facut cerere de reintoarcere la servici din 12 august dar nu am primit răspuns până astăzi. Ce e de facut daca angajatorul nu-mi răspunde până la data la care am cerut reîntoarcerea la servici(20.09)?
Asta l-am întrebat si sa lasat cu liniște ptr ca el plateste dupa minimul pe economie din Romania desi locuieste si munceste în Anglia încă de când eram căsătoriți....