avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate Tatu M

Activitate Tatu M

Răspuns la discuția Cum se aplica OUG 114/2018?
DA
Răspuns la discuția Cum se aplica OUG 114/2018?
Daaa... Ministerul muncii ne-a dat raspuns si suma corecta in cazul nostru este 950 lei.
S-a lămurit toată lumea suma este de 950 lei.
În instituția noastră se lucrează și în weekend, sâmbăta. Colegii mei au făcut o solicitare în scris prin care solicită ca atunci când lucrează sâmbăta să primeasca liber duminica, luni și marți. Specific că în momentul acesta au două zile libere consecutiv- dumunica și luni.
Am cerut un punct de vedere și am primit un raspuns .....care nu nominalizeaza suma clar ....
Noi acordam 950 Lei dar exista institutii care acorda 1040 Lei- asa au interpretat legea....
Asa am considerat noi corect sa aplicam legea si s-o interpretam .. 950 lei dar exista si institutii care au pus si pun in aplicarea legea cu 1040 lei.
Avem mari dificultati in a da explicatii colegilor nostri care se simt extrem de prejudiciati in acest sens....s-au creat mari discutii ....
Am remediat si am acordat din ianuarie 2019, suma de 347 lei. Multumesc frumos!
Buna ziua, avem in institutie serviciu extern de SSM si PSI si va rog sa ma lamuriti in legatura cu semnaturile de pe Fisele individuale de instruire SSM si PSI. La instruirea periodica poate sa semneze la rubrica " Care a instruit"- serviciul nostru extern, noi nu avem in unitate pe nimeni pregatit in acest domeniu?
Suntem o instituție de stat care a dat indemnizatie de hrana si pentru decembrie 2018. Cum este corect sa calculam aceasta indemnizatie din ianuarie 2019, la 347 Lei sau sa megem în continuare cu ea la 317 lei ?
Sunt doctor in sociologie din 2002 si nu m-a lamurit nimeni daca este corect sa iau 950 lei sau 1040 anul acesta, tinand cont si de art.34 alin.2 din OUG 114/2018.