avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate gabi23_69

Activitate gabi23_69

buna ziua. sotia mea are o vecime in munca de aproape 5 ani cu o intrerupere de 10 zile (cand si-a schimbat locul de munca) si tocmai a ramas fara servici, urmand a intra in somaj. daca in perioada de somaj ramane insarcinata, poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului si daca poate, cum se calculeaza aceasta? poate avea probleme din cauza acelei intreruperi de 10 zile (in perioada martie-aplilie 2008)?
Răspuns la discuția actionar unic ???
multumesc pentru raspunsurile rapide.
sa inteleg ca pentru a fi administrator trebuie sa existe un al doilea actionar care sa detina minim 5% din actiuni?
buna ziua. doresc sa infiintez un srl care va fi administrat de mine, stiu ca daca sunt actionar unic nu pot fi si angajat al firmei. care este procentul minim de actiuni ce poate fi detinut de un alt actionar pt ca eu sa pot fi angajat al firmei. mai exista o alta varianta ?
cat m-ar costa infiintarea unui srl si cat ar dura???
preavizul a expirat, inventar nu mi-au facut si nici nu se inghsuie sa-mi faca. intre timp am primit raspunsul oficial de la itm, care mai mult mi-au facut rau. i-am sunat sa-mi dea explicatii si m-au sfatuit sa-l actionez in instanta. ce trebuie sa fac pentru a-l actiona in instanta si ce riscuri presupune asta? sunt sanse sa pierd procesul il conditile in care prezint dovezile (reale) enumerate mai sus? cat m-ar costa un astfel de proces? :-/
vad ca ei nu se spetesc sa-mi faca inventar. pe 27 imi expira preavizul sau daca imi depun demisia din nou, fara previz si reusesc sa o inregistrez, cum ma descarc de gestiune? ca trebuie sa ma descarc in vreun fel. sau le inchid magazinul, pt ca toate cheile sunt la mine si pana nu imi fac inventarul, nu il deschid, pt ca nu sunt dispusi sa-l tina inchis cateva zile.
problema lor e ca nu au cu cine ma inlocui si trag de timp in ideea ca fie gasesc pe cineva, fie ma razgandesc eu. cand am depus demisia, sotia patronului mi-a refuzat inregistrarea. am martori care pot confirma faptul ca am depus-o. oricum daca nu o recunosc pot pleca linistit fara preaviz. daca fac inventarul cu doi martori si depun demisia fara preaviz, dupa cum s-a spus mai sus, ei nu pot face un alt inventar dupa plecarea mea, pe care sa-l masluiasca si sa ma scoata tap ispasitor pe mine?
conform codului muncii, eu pot pleca fara preaviz, daca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile fata de mine. si nu le-a indeplinit cu varf si indesat. in ce conditii pot pleca fara praviz daca am gestiunea in primire. sau daca pana joi,27.03, cand expira preavizul nu imi face inventar? si probabil n-o sa-mi faca, pt ca nu se indura sa inchida magazinul in timplul saptamanii si fac inventare decat sambata si duminica. mentionez ca patronul este extrem de razbunator si daca ar avea vreun motiv sa ma actioneze in instanta (m-a amenintat de nenumarate ori), ar face-o fara sa clipeasca. norocul meu e ca nu are nici un motiv, dar nu vreau sa-i dau eu vre-unul. ce este de facut in aceasta situatie? teoretic ar fi sa fiu eliberat automat de gestiune odata cu incetarea contractului individual de munca (adica la incetarea preavizului), nu?
au venit cei de la ITM in control la punctul de lucru unde lucrez, am dat declaratie si au lasat o "invitatie" pentru conducere. mi-au spus ca daca am dovezi, ei il someaza sa-mi plateasca orele, daca nu sa il actionez in justitie si sa ma duc cu martori. acum astept sa vad ce se intampla, dar vad ca cei din conducerea firmei nu se grabesc sa-mi faca inventar in conditiile in care pe 27.03 expira preavizul. daca pana la aceasta data nu imi fac inventar sa predau gestiunea, ce e de facut?
lucrez ca lucrator-comercial, am program de la 8-18, sambata 8-12 afisat pe usa, am o instiintare primita de la sediu la inceputul lunii noiembrie, cu nr de inregistrare, stampila, semnatura patron in care mi se aduce la cunostinta ca se trece la programul de iarna(8-18), absolut toate actele(facturi, chitante, monetare) sunt intocmite de mine si poarta semnatura mea, sute de martori, registrul de evidenta al numerarului din casierie, intocmit doar de mine, actele ce atesta concediul medical al colegului meu (din aceasta cauza am fost obligat sa prestez orele suplimentare)
cand i-am zis patronului azi dimineata sa-mi plateasca orele m-a injurat ca loa usa cortului, sunt foarte hotarat sa-l actionez in instanta, mai ales ca e o firma destul de mare; si pe langa faptul ca nu-mi plateste orele suplimentare, mai ma si injura