avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate ManciuB

Activitate ManciuB

Da, dar este acesr lucru mentionat in lege?
Teoretic este a 2-a instrainare iar situatia din teren este aproximativ aceeasi....
Multumesc pentru raspuns!

adriandimitriu a scris:

nepotul a cumparat fiind in cunostinta de starea proprietatii.

Buna ziua,
M-am lovit de urmatoarea situatie:
Initial parintii au avut un teren pe care l-au impartit in doua, intre ei si fiul acestora, la impartirea terenului ( 2013-2014), linia de hotar s-a stabilit ca fiind zidul casei, insa in momentul intocmirii cadastrului nu s-a luat in considerare streasina acesteia (atunci lucrurile fiind lapte si miere ). Dupa ceva timp parintii mi-au cedat mie celalalta jumatate de teren, cea cu casa.
Intre timp "vecinu", adica fratele meu a vandut terenul catre fiul acestuia (nepotul meu), care m-a dat in judecata ca sa modific acoperisul pt a nu mai curge apa la el in curte, refuzand colectarea si directionarea apei prin jgheaburi pe terenul meu.
Ar exista o baza legala de respingere a modificarilor cerute de catre nepot ( modificarea acoperisului), avand in vedere ca terenul a fost initial unul singur iar in momentul divizarii acestuia nu s-a tinut cont de constructia existenta , sau ca primul propietar de dupa divizare (fratele), apoi cel de-al doilea propietar (nepotul meu) au fost de acord sa preia un teren in starea aceasta?
Buna ziua,
Astazi m-au oprit domnii de la politie si mi-au suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 60 de zile + 6 puncte de amenda pentru urmatoarea fapta mentionata in proces:
- Neacordarea de prioritate a pietonilor angajati in traversarea pe sensul de mers al conducatorului printr-un loc permis si semnalizat prin semne si marcaje.

In codul rutier se mentioneaza la articolul 100. alin 3 o perioada de suspendare de 30 de zile si clasa de amenda II ( 4- 5 puncte).
Intrebarea este: Este valabila aceasta informatie ? Si daca da cum as putea sa procedez?

Mentiuni: Este prima abatere in cei 6 ani de cand am permisul, deci nu este un cumul de puncte, sau alta abatere de genul.

Va multumesc,
O seara frumoasa.
Răspuns la discuția Incalcarea propietatii
Inainte de a ne trece bunicii casa pe numele nostru eram sceptic "hai ca nu.i asa rau,nu are cum sa faca chiar asa" acum m.am convins altcineva nu are cine sa vina in spatele gardului am niste vecini cu care nu am probleme par ok doar ce si.au facut acolo casa in dreapta (pozei) este unchiul meu care tot asa nu avea ce sa faca cu el . Ca sa ajungi la curtea din spate trebuie sa treci pe la vecini sau prin casa mea deci a mai ramas doar vecinul acuzat Eu sunt 1000% convins ca el l.a taiat si l.a bagat pe foc pt ca nu vad cum trece un om iarna fara lemne acolo .
Legile noastre sunt facute prost intrii in curtea unui om si tb sa aiba respectivu martori...trebuie sa ai pe cineva mereu cu tine in curte ca daca sare si iti da in cap nu te crede nimeni ca nu sunt martori si de aici oamenii ajung sa.si faca drsptate singuri.
Eu cred ca o sa.mi montez un sistem de camere de supraveghere pentru ca m.am saturat de el si nu vreau sa se ajunga la altceva nu neaparat din cauza faptelor ca a taiat el un pom dar pomul era in curtea mea cum sa intre in curtea mea imprejmuita cu gard de 2 m si autoritatile sa nu miște .
Totusi o sa ma duc sa fac o reclamatie ceva ca sa existe la dosar pe viitor .
Va multumesc,o seara frumoasa !

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In lipsa martorilor slabe sanse de soluționare a cazului dvs
De ce il bănuiți pe vecin cand poate au venit altii la furat de lemne,extratereștri sau bețivii din sat sa faca rost de bani pt băutură.Facand o sesizare care practic nu poate sa fie dovedită nu realizați nimic și în plus va faceti un dușman în plus .

Răspuns la discuția Incalcarea propietatii
Am inteles ca trebuie sa existe martori care sa-l fi vazut , asa este?
Sau as putea sa formulez o plangere fara a-l acuza si autoritatile sa atabileasca?

Cabinet Individual Avocatura CAZACU IOANA a scris:

Formulati plangere penala la politie .

Buna ziua am o casa in Craiova unde ma duc mai rar o data la o saptamana sau la doua am pe cineva acolo vecin in aceeasi curte pe un unchi care imi mai da mancare la cățel noi suntem despartiti in curtea din spate de un gard.
Intr.o zi acesta ma suna pentru ca a observat ca am un pom taiat in curte un piersic si era curios de ce l.am taiat .desigur nu l.am taiat eu voi atasa o poza ca sa vedeti cum era pomul ce este cu rosu a taiat vecinul ce este cu verde am taiat eu cand am montat gardul
[ link extern ]
Vecinul este in stanga unde se vede gardul distanta aproximativa de la gard la pom aproximativ 1 metru . Pomul era aplecat peste acea baraca nu trecea la el.
Am si dubii cum a ajuns sa.l taie eu cred ca s.a urcat cu scara pe gard si a sarit pe baraca sau ceva de genul intrucat se vad urmele catelului pe gard probabil a sarit cand l.a vazut .
Intrebarea mea este urmatoarea cui trebuie sa ma adresez si in banuiesc ca este o chestie penala intrucat a patruns in curtea mea imprejmuita cu gard revenind putin la gard acesta este pus in totalitate pe pamantul meu nu jumatate la mine jumatate la el cum se puneau mai de mult si cum ar fi fost normal.
Va multumesc!