avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaSuciu33

Activitate RamonaSuciu33

Va multumesc!
Buna ziua
as vrea sa depun o reclamatie, pt a fi verificata daca au fost respectate normele pt contrsuctia unui bloc.
AM achizitionat in urma cu aproximativ 3 ani un apartament aflat la mansarda, prim programul prima casa, iar de curand am realizat ca eu am deasupra doar grinzile si placa de rigips, asta dupa ce un vecin s-a uracat in pod aflta deasupa si din neatentie a calcat pe langa grinsa rupand tavanul aflat foarte aprape de ap meu,.
Am luat legatura cu firma de la care am luat ap si ei incerca sa ma convinga ca e bine ce au facut ei , ca defapt podul acela ar fi un pod tehnic,Le-am prezentat descrierea facuta de evaluator pt banca unde e scris ca deasupa mansardei exista planseu de lemn, ceea ce nu e defap iar acestia vor sa ma convinga ca defapt grinzile fac parte din planseu.
Cartea tehnica nu vor sa mi-o prezinte si nici un alt act care sa imi demonstreze ca ei au dreptate.
de unde as putea sa cer ajutor pr remedierea situatiei?
Buna ziua,
Cum si de unde pot sa gasesc informatii legate de cum trebuie facuta izolatia pt apartamente aflata la mansarda.
Am achizitonat un apartament aflat la mansarda unu bloc, iar de curand am sesizat ca deasupra am doar o placa de rigips o folie de aluminiu care nu acopera in totalitate si vata minerala de 10 mm.
Am cerut firmei de constructie sa imi arate ce e scris in cartea tehnica si sustin ca nu o au si sustin ca e foarte bine cum au facut izolatia,si zona de deasupra ap e defapt o zona tehnica.
Specif ica nu au pus nici o usa la intratarea in acel pod sau spatiu tehnic si orican orice poate intra si m'as putea trezi ca imi aterizeaza in casa,

Multumesc.


Răspuns la discuția Viciu ascuns
Va multumesc!
Discuție Viciu ascuns
Buna,am achizitionat in urma aproape 3 ani un ap prin programul prima casa,ap se afla la ultimul etaj al imobilului considerat mansarda ,dar deasupra mai e un fel de pot .Vanzatorul m-a asigurat ca ap este bine izolat, cum ca ar fi 2 randuri de tavan si lasat intre un spatiu de ventilatie.Acum sa aflu ca defapt nimic nu e adevarat si ca este doar o placa de rigips deasupra apartamentului si asta in urma unu incident al unui vecin care a urcat in acel pot pt a face ceva reparatii deasupra ap sau si din neatentie a calcat pe langa grinzi si a spart cu piciorul tavanul.
Cum e normal sa actionez ca sa rezolv situatia ap avand in vedere ca nimic din ce a zis vanzatorul nu e adevarat si ca m-as putea trezi cu oricine in casa cazand prin placa de rigips?

Multumesc