avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate cryss8

Activitate cryss8

Răspuns la discuția asociatia in participatiune
multumesc inca o data de ajutor :D
Răspuns la discuția asociatia in participatiune
multumesc de ajutor
un exemplu concret ar fi grozav :)
Răspuns la discuția asociatia in participatiune
chiar nu stie nimeni cu sta treaba cu asciatiile in participatiune??#-o
la o asociere in participatiune intre doua persoane juridice la sfarsitul luni trebuie sa arati in contul 458 veniturile si cheltuielie si nu in contul 121. Dar totusi veniturile si cheltuielile trebuie inchise prin 121. Ce inregistrari ar trebui sa efectuez ca sa nu dublez inchiderea conturilor de venturi si cheltuieli?

as avea in mod normal 121=6* si 7*=121 si in acelasi timp 458=6* si 7*=458!:">
?
firma este o multinationala care are intradevarare deschis o firma si in romania care functioneaza de sine statatoare cu cod de TVA etc,dar asa cum o firma din RO poate obtine cod de tva de DE pentru tranzacti pe care le face pe teritoriul DE, o firma din DE nu poate sa obtina cod valid de tva de RO?
o societate germana cu sediul in germania doreste sa obtina cod de TVA in Romania. Ce documente sunt necesare si unde ar trebui sa se adreseze?

multumesc
am si eu o intrebare, societatea la care lucrez a dedus tva-ul aferent cheltuielilor reperzetand servicii de cazare si achizitii de cartele telefonice pentru colaboratorii din cadrul grupulu., In urma controlului organul de control a constatat ca aceste cheltuieli nu sunt de natura celor prevazute de art.128(4) si 129 (3)lit.b din L571/2003 si nu sunt efectuate de persoanele si in scopul prevazut la art.21(2) lit.e din L.571/2003 si nu a acordat dreptul de deducere si a recalculat TVA plus majorari. In urma procesului intentat de socitatea la care lucrez curtea de apel a stabilit prin decizie civila anularea deciziei organului de control, dand castig de cauza societati. TVA era aferent anului 2006, in urma controlului si deciziei de impunere, s-a platit TVA si penalitatile calculate si s-a inregistrat in contabilitate in 658* si a fost considerata cheltuiala nedeductibila. La timpul controlului apartineam de administratia fiscala locala fiind contribubil mijlociu, la data la care am primit decizia civila apartineam de ANAF -DGAMC Bucuresti. Intrebarea mea este cum ne inregistram in contabilitate si cum cerem returnarea TVA-ului si penalitatilor, conform decizie civile care a anulat decizia DGFP?:-/