avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate arysiso

Activitate arysiso

Multumesc tuturor pentru raspuns.
Cheile le-am dat proprietarului deoarece nu am vrut sa chemam politie ca sa iasa scandal, nu e tocmai omul cu care se poate cadea la o intelegere..cred ca a fost o greseala din partea noastra, dar faptul e consumat.
Ce ne macina insa este ca, daca ii platim si restul (aprox.150 lei) nu mai vedem nimic din lucrurile noastre ... a spus ca vine si sta cu noi doua ore sa caram tot. Doua ore dureaza doar desfacutul mobilelor ... cum credeti ca ar trebui sa procedam ??
In contract este trecut termen de preaviz 30 zile. Noi suntem afara de 4 zile, aveam chiria platita pana pe 15 februarie, el ne-a scos afara pe 10. Am achitat aproape integral datoriile ( a mai ramas o luna de intretinere care inca nu s-a afisat) si lucrurile noastre sunt tot in apartament cu cheia la el (proprietar), noi stam acum la o sora de-a mea ...
Vrem doar sa ne recuperam lucrurile, dansul a spus ca imediat ce achitam si aceasta suma (cca. 140 lei) vine ne deschide si sa ne caram lucrurile in termen de cateva ore .. adica mobila dintr-un apartament cu 3 camere, combina frigorifica, etc ...intelegere nu a existat din partea lui ... i-am spus ca achitam tot pana la sf. acestei saptamani, dar nu a vrut sa auda ..
Nu am facut nici un proces verbal pentru bunurile existente deoarece noi am inchiriat apartamentul nemobilat si neutilat. Am dat garantie echivalentul a o luna de chirie, dar proprietarul zice ca aceasta acopera facturile la curent, gaz care trebuie sa vina .. plus aceasta saptamana care practic este platita de catre noi ...
Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea ..
Am inchiriat anul trecut in iulie printr-o agentie un apartament cu contract facut de ei si semnat de catre noi si proprietari. Suntem cu plata chiriei la zi, doar ca am intarziat cu plata la intretinere pe doua luni, deoarece facturile la utilitati au fost mai mari .. Proprietarul ne-a sunat vineri si a spus sa platim urgent intretinerea si pe data de 15 (cand expira plata chiriei) sa parasim apartamentul .. Ne-am conformat si am promis ca platim tot pana pe 15 si plecam ....
Problema este ca, ieri ne-a sunat si a zis ca vine sa ia cheia, noi sa plecam pe unde stim si cand platim la zi ne inapoiaza lucrurile.... Tot ceea ce este in acel apartament de la mobila, electrocasnice, electrice .. etc. este al nostru... Datoria pe care o avem la ei este in jur de 550 lei... Ne-am conformat pentru ca nu suntem oameni carora le place scandalul ... ne-am luat cateva haine si cateva carti pentru scoala pentru fetita noastra si am plecat la sora mea...
Este legal ceea ce au facut ei ? Noi astazi sau maine cel tarziu platim tot, dar ei au zis ca ne acorda doar o zi sa strangem tot si sa plecam... si asta e cam greu. Ce ar trebui sa facem ?
Buna ziua,
Sunt proprietar al unei case scoase la licitatie.
Am primit publicatia de vanzare . Descrierea casei este cu totul alta, adica scrie "casa la rosu" cu toate ca este finalizata in proportie de 90%, ca are 2 balcoane si de fapt are numai unul, ca este constructie din caramida, dar de fapt etajul e din lemn, etc... Tot in publicatia de vanzare scrie ca este vorba de a 4 a licitatie cu toate ca noi stim ca s-a mai facut doar una. In caz ca se vinde casa imi pot lua toate bunurile din ea ? Adica sa o las la "rosu" ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Buna ziua,
In anul 2007 am deschis o a.f. pe care, dupa un an de zile am inchis-o si am facut un srl. Srl-ul a fost inchis in anul 2010.
As putea sa redeschid acest asociatie familiala sau trebuie sa fac din nou toate actele. As dori sa deschid un magazin mixt in curtea casei. Am nevoie de atestat de vanzatoare ?
Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.
Acte de proprietate nu avem decat pentru pamant, deoarece casa nu este terminata in totalitate si de aceea nu s-a facut intabularea.
Vom depune luni o contestatie.
Buna ziua !
Anul trecut am imprumutat niste bani de la o persoana fizica si am girat cu un teren si autorizatia de constructie (deoarece casa era in constructie) la o dobanda colosala pentru un an de zile. Dobanda am platit (bineinteles fara nici un act care sa ateste acest lucru) dar banii nu am reusit sa ii inapoiez. Acum persoana respectiva a mers la un executor judecatoresc si au intocmit procedurile de vanzare prin ipoteca. Noi oricum avem casa la vanzare pentru ca vrem sa inapoiem banii, dar ei au evaluat-o la mai putin de jumatate din pretul zonei.
Ce putem face ? Se poate amana acest procedeu sa o putem vinde noi ? Pot vinde casa la licitatie daca nu exista acte de proprietate decat pentru teren ?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Detin o casa ipotecata in favoarea unei persoane fizice si a-si dori sa o vand pentru a stinge ipoteca.
Am gasit un cumparator, dar acesta ar dori sa o achizitioneze prin credit bancar.
Credeti ca se poate acest lucru ?
Cum se poate proceda mai exact ? Mentionez ca ipoteca este de aprox. cca. 20% din valoarea imobilului.
Multumesc
Discuție ipoteca
Buna ziua,
Anul trecut am imprumutat 15000 euro de la o persoana fizica cu contract ipotecar pe un an. Ipoteca a fost pusa pe terenul pe care il detineam si pe autorizatia de constructie aferenta casei. Casa am terminat-o de construit, insa din pacate nu am reusit sa restituim toti banii acelei persoane si contractul cu aceasta a expirat.
Ce se poate intampla daca nu ne va mai putea pasui ? Putem pierde casa ?

Va multumesc