avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate klass_pc

Activitate klass_pc

Am o proprietate intr-o zona rurala si pe partea mea exista o linie electrica de 380V. In fiecare an, angajati ai Electrica toaleteaza pomii ca sa nu ajunga la firele de curent electric. Anul asta, au considerat ca 3 salcami de pe proprietatea mea ar putea ajunge la firele de curent si au intrat in lipsa mea si fara acordul meu in curte si i-au taiat pur si simplu. Fara a avea studii juridice, cred ca ce au facut se incadreaza la violare de domiciliu si distrugere. Ce trebuie sa fac ca pe viitor sa evit asemenea situatii?
Răspuns la discuția INFIERE COPIL ORFAN DIN JAPONIA
exBrom a scris:

Cata generozitate!


Stii ... e o problema cu oamenii care se baga in seama ... doar ca sa se bage. Fara suparare, am nevoie de niste informatii si nicidecum sa-mi justific o alegere.
Răspuns la discuția INFIERE COPIL ORFAN DIN JAPONIA
exBrom a scris:

scuze pentru off-topic, dar refuz sa inteleg acest gest. Copii orfani din Romania nu merita acest gest? orfelinatele noastre sunt pline de perechi de ochisori care va asteapta.


OK! Te scuz pt. off-topic.
Imi poate spune cineva care este procedura pentru a putea infia un copil japonez ramas orfan in urma cutremurelor ?

Multumesc anticipat.
Crinisor a scris:

Anularea inregistrarii unei persoane in scopuri de TVA se poate efectua de catre organele fiscale competente in urmatoarele situatii:

1. persoana nu era obligata sa solicite inregistrarea;
2. persoana nu avea dreptul sa solicite inregistrarea;
3. persoana impozabila figureaza in lista contribuabililor declarati inactivi;
4. pers impozabila figureaza in lista contribuabililor aflati in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului.
5. pers impozabila isi inceteaza activitatea; cererea se depune in 15 zile de la producerea evenimentului.
6. desfasoara doar operatiuni ce nu dau dreptul de deducere a taxei.cererea se depune in 15 zile de la producerea evenimentului.


Sal. Imi poti spune prin ce lege, ordonanta etc se reglamenteaza acest lucru? Adica transformarea unei firme din platitoare de TVA in firma neplatitoare de TVA.

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Vreau sa stiu si eu in ce conditii o societate comerciala isi poate deschide un punct de lucru intr-un ap. de bloc.

La mine in bloc sunt vreo 6 apartamente in care isi desfasoara activitatea diverse societati comerciale. Intr-unul din ele sunt 3 societati comerciale care isi desfasoara activitatea, iar la nr. de persoane la intretinere sunt trecute doar 2 persoane. E o nesimtire fara margini! Vreau sa stiu ce conditii trebuie indeplinite de o societate care vrea sa functioneze intr-un ap. de bloc ca sa stiu daca isi desfasoara activitatea legal.

Citisem undeva ca o societate trebuie sa comunice in scris asociatiei de proprietari nr. de persoane care isi desfasoara activitatea acolo. Daca asa este imi puteti spune in ce lege e prevazut acest aspect?

Multumesc anticipat tuturor.
Si cam care ar fi amenda? E doar o debara si o camara. E 1000 ron sau mai mult? Adica ma incadrez la minim? Peretele dintre bucatarie si cele 2 anexe, in niciun caz nu era de rezistenta. Daca era sa procedez legal ... la birocratia care e la noi ... asteptam pe putin 3 luni ... si ... ... trebuia sa caut alti mesteri ... . Ideea e, in afara de amenda, ma pun sa zidesc la loc ce am daramat?
Buna ziua
Am apartamentul in renovare si m-am hotarat sa-mi maresc bucataria prin desfiintarea unei camari si a unei debarale care sunt una in continuarea celeilalte si ... desigur au un perete comun cu bucataria. Compartimentarea acestora era din caramida zidita. Mentionez ca grosimea peretelui despartitor era cat grosimea (NU LATIMEA!) unei caramizi, adica 7 cm. De asemenea, la peretele comun dintre bucatarie si hol am facut o decupatura cam de 1 mp (intentionez sa pun un blat si sa fac un fel de bar). Toate acestea le-am facut fara sa am autorizatie de constructie, am cadastrul facut la apartament. Vecinul de deasupra s-a sesizat si m-a reclamat la asociatie. Intrebarea mea este, la ce sa ma astept de acum incolo? Adica cam la ce amenda si daca ma pun sa zidesc la loc ? Ca nu cred ca scap fara amenda :( ! Si cum ar trebui sa procedez de acum incolo.