avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Otilia44

Activitate Otilia44

Răspuns la discuția Permis
Salut
Revin cu inca o întrebare
Tu ai așteptat sa fii contactat sau ai fost sa te informezi personal de ce ti se va intampla?

Amicul meu a împlinit 3 luni de când sa întâmplat fapta si nu a fost contactat, nu stie nimic de ce se va întampla.

Andrei22121 a scris:

Mi s-a anulat , Am primit o condamnare ce a ramas definitiva pe 9 mai 2019 , Deci am sa pot sa-l dau din nou incepand din data de 9 mai 2020 . Pana la finalizarea procesului penal a durat 1 an si 4 luni si mi-am platit singur analizele 1080 lei sau ceva de genu

Răspuns la discuția Permis
Mulțumesc frumos pentru informații tuturor!

Alexandru Matache a scris:

Da, dacă va fi condamnat va fi anulat permisul, pentru ca a săvârșit o infracțiune rutieră, după cum a punctat și colegul avocat Patrascu.
Dacă era prins și cu cannabis asupra lui ii mai era imputată o infracțiune.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Răspuns la discuția Permis
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Poate fii condamnat si daca nu a avut asupra lui canabis? Adică el doar consumase si i s-a facut testul + analizele.
Ma refer ca in cazul in care doar consumase i se poate anula permisul? Deocamdată este doar suspendat, asa i-a spus agentul de politie in seara cu pricina.

Alexandru Matache a scris:

Nu va putea conduce până la finalizarea procesului penal. Dacă va fi condamnat, permisul va fi anulat şi va putea obţine altul apoi.
Dar există şansa să primească o soluţie de amânare a aplicării pedepsei, caz în care permisul nu se anulează, aceasta nefiind o soluţie de condamnare.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Răspuns la discuția Permis
Mulțumesc!!
In cat timp ai primit inapoi permisul?


Andrei22121 a scris:

Ai aici o discutie similara . www.avocatnet.ro/forum/discu...

Discuție Permis
Buna ziua!
un amic a fost prins conducând autoturismul sub influenta substanțelor interzise (canabis) si permisul i-a fost luat de catre politisti (suspendat) , i s-a spus ca va fi sunat din acel moment in aproximativ 2 săptămâni pentru decizia procurorului, au trecut aproape 3 luni si nimic.
Intrebarea mea este : ce se poate întâmpla? Adica isi va mai primi înapoi permisul?