avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate ingbv

Activitate ingbv

Răspuns la discuția Intentionez sa infiintez un PFA
Cornel Vasile a scris:

Cod CAEN 4939 Alte transporturi terestre de calatori n.c.a
[ link extern ]


Totusi, acest cod CAEN, spune ca acopera transportul angajatilor cu autobuze. Nu cu microbuze. Adica soferul ar trebui sa detina permis categoria D, si clar, atestat pentru transport persoane. Eu voi fi un simplu sofer de microbuz de 8+1 locuri, cu permis B. Si din cate m-am informat, nu am nevoie de nici un atestat.
Intentionez sa infiintez un PFA, si sa inchei un contract de prestari servicii cu o firma privata, la care sa fiu sofer pe un bus de 8+1 locuri (permis categ B). Persoanele pe care le voi transporta, vor fi angajati ai firmei private, pe care eu ii voi aduce la munca dimneata, iar seara ii voi duce inapoi la casele lor. Acest mod de transport al angajatilor, din localitati apropiate locului de munca, se practica pe scara larga, si este suportat financiar de catre angajatori. Masina va apartine firmei beneficiare. Eu voi fi doar sofer, si voi fi platit lunar de catre firma beneficiara, pe baza facturilor pe care le voi emite, in baza unui contract de prestari servicii. Toate bune si frumoase, numai ca pentru infiintarea PFA, este nevoie de un cod CAEN. Stie cineva ce cod CAEN este corect pentru activitatea pe care v-am descris-o? Multumesc.
Va rog sa-mi comunicati daca pot sa retrag valoarea fondului de pensii pilon 2 dupa pensionarea anticipata la 60 ani, sau trebuie sa astept pana la implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani? La implinirea varstei de 60 ani, voi avea 37 ani vechime in munca, deci ma voi pensiona anticipat, cu penalitati. Nu imi este clar ce a vrut sa spuna legiuitorul cu pensionarea pentru limita de varsta, si care este aceasta din moment ce varsta standard este 65 de ani, dar te poti pensiona si incepand cu 60 de ani, cu penalitati (binenteles daca ai stagiul de vechime de 35 ani). Adica pensionandu-te la 60 de ani, cu penalitati, nu inseamna ca te pensionezi pentru limita de varsta? Ce scrie pe decizia de pensionare a unui pensionar la 60 de ani? Scrie ca este pensionat pentru limita de varsta sau nu? Va multumesc pentru ajutor.
Domnule avocat, daca acceptati sa-mi dati o adresa de email, va pot transmite tot cazul. Daca veti considera ca se pot obtine despagubiri importante, m-ar interesa o colaborare de genul,daca vom castiga, veti primi jumatate din despagubiri.
Buna ziua. Chiar nu vreti sa va spun despre ce este vorba? Pot impartasi povestea mea in continuare. Si atunci v-ati face o impresie daca v-ar interesa sau nu. Si poate ca am incheia un contract de colaborare. Daca tot va consumati timpul citind intrebari venite de aiurea, nu ar fi mai productiv sa cititi si o poveste care v-ar putea furniza un potential caz? Care v-ar aduce(sau nu) un venit incomparabil cu nivelul unei consultatii juridice platite...?
caut un avocat specializat pe probleme de turism. Am in vizor o situatie in care este implicat site-ul www.booking.com,si o rezervare cu cantec, pentru Rimini. Corespondenta mea cu www.booking si cu unitatea de cazare este in derulare.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata vs. PFA
Dar pentru anul 2022

George David a scris:

@clyde2010:
Pe site-ul CNPP gasiti urmatoarele raspunsuri:
- Plata pensiei anticipate partiale se suspenda doar in conditiile in care venitul anual pe care il realizati depaseste plafonul prevazut de lege. Pentru anul 2012, acest plafon este de 8.468 lei.
In schimb, pensionarii pentru limita de varsta pot cumula drepturile de pensie cu veniturile realizate din activitatea desfasurata ca persoana fizica autorizata indiferent de nivelul acestor venituri;
- .........................
In consecinta, incepand cu 1 ianuarie 2011, plata pensiei anticipate partiale nu se suspenda chiar daca detineti calitatea de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice, dar venitul anual pe care il realizati nu depaseste plafonul prevazut de lege.
Pentru anul 2011, acest plafon a fost de 8088 lei, iar pentru anul 2012 este de 8468 lei.




Multumesc. Dar daca optez pentru a munci dupa 60 ani in Italia cu contract de munca? Mai primesc pensia anticipata partiala din Romania?
Art. 118. -
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;

Din acest text se intelege ca se permite cumulul pensiei anticipate cu veniturile realizate in calitate de titular PFA.?
Multumesc. Nu asta intrebasem.. Am spus asa, ca idee absurda ca cineva ar putea crede ca au as putea avea un contract de munca incheiat cu mine insumi. Adica avand un contract de munca era clar ca nu as mai primi pensie anticipata partiala. Insa ca PFA, cum ar sta lucrurile?