avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Myrr

Activitate Myrr

În urma succesiunii după soțul meu,masina(care este înmatriculată pe numele meu) a fost împărțită 62,5% eu iar cei 2 copii majori 37,5%.Cum procedăm sa vindem masina?
Da,am scris gresit!Eu 2/8 iar cei 2 copii cate 3/8.Procentual 25% eu si cate 37,5% copii?
După decesul soțului,conform actelor de succesiune,eu,soția supraviețuitoare,am primit cota de 3/8 din mostenire iar cei 2 copii ai noștri,majori, cota de 2/8 fiecare.Procentual,eu 25% iar copii,fiecare,cate 37,5%.Este corect?Prin absurd vorbesc acum,copii fiind majoritari,oricand ma pot da afara din casa.
3 frați semnează o procura pt ca al-4-lea frate sa-i reprezinte într-un proces cu statul pt un teren expropriat.Procesul a fost câștigat si banii urmează să fie virati.Fratele 4 decedeaza.Intre timp,cei 3 frați află ca era plin de datorii si avea popriri pe conturi.Ce se intampla cu acei bani?
Am inteles,multumesc pt raspuns si detalii!
Imobilul este bun comun cu soțul decedat

Dapix a scris:

Imobilul este bun propriu al dvs, sau este bun comun cu soțul decedat`?

2 copii majori care s-au mutat la casele lor.Fiind singura,vreau sa-mi cumpăr un apartament mai mic.
După decesul sotului,pot vinde apartamentul in care am locuit fara sa fac succesiunea?
Muncesc la o firmă privată.Am dreptul la zile libere platite pentru inmormantarea sotului?