avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Clotilde

Activitate Clotilde

Va sun maine negresit, pentru ca astazi sunt intr-o zona fara semnal bun.
Daca v-am gasit bine (sunteti 4 mostenitori printr-un mandatar), sunteti la nr. 469 in lista pe care eu o am, atunci cand eu ma aflam la nr. 897. Repet ca lista este din luna noiembrie 2012, iar in luna februarie 2013 eu ajunsesem la pozitia 546. Teoretic daca eu am urcat 351 de pozitii, in luna februarie 2013, ati fi trebuit sa va aflati pe pozitia 118 in luna februarie 2013. Executorul dumeavoasta are foarte multe dosare de executare, deci sigur stie cu se se mananca meseria asta. Poate ar trebui sa-l sunati sa-l intrebati daca nu au intarat deja sumele la el in cont (mai stau si acolo vreo 10 zile inainte de a intra in conturile persoanelor indreptatite), pentru eu una am informatii ca s-ar fi dat drumul la plati pentru executarile silite.
Teoretic ar fi trebuit sa luati banii pana acum. Eu am o lista de la Trezoreria Sectorului 1 valabila la data infiintarii popriii mele, adica noiembrie 2012. Executorul nu v-a trimis o astfel de lista? Poate daca-mi spuneti macar numele de familie, o sa ma uit pe acea lista sa vad daca va regaseati in ea. Repet, lista este cea din noiembrie 2012.
Sigur ca da!
Deocamdata am informatii ca s-ar fi facut plati. Se pare ca saptamana trecuta se ajunsese cu plata pentru popririle infiintate in luna octombrie 2013.
Daca am noutati, revin. Sper din tot sufletul sa se rezolve aceasta situatie.
Astept si eu raspunsul de la executor care mi-a spus ca Trezoreria Sectorului 1 a cerut punctul de vedere al ANRP si al Ministerului Finantelor Publice.
Legal asa este, ordonanta nu poate retroactiva si mai mult decat atat, nu putem deduce din OUG ca si popririle deja infiintare prin titluri executorii intra sub incidenta acestei Ordonante.
Insa, suntem la mana lor si nu avem ce face deocamdata decat sa asteptam si sa stam cu sufletul la gura.
Executorul mi-a mai spus ca daca Trezoreria ma va scoate din lista de asteptare va trebui sa fac o validare de poprire.
Ideea e ca mai aveam putin si mai luam banii, dupa ce am asteptat 10 ani, din care 6 ani pentru ca dosarul sa-mi fie solutionat de catre Comisia municipiului Bucuresti, 1 an pentru primul termen la instanta de fond si 6 luni pentru ca o grefiera de la Tribunal sa-mi scrie Sentinta prin care s-a respins recursul ANRP-ului. Mai mult decat atat, eram plina de sperante, deoarece in doua luni urcasem 500 de pozitii in lista de asteptare.
Speranta moare ultima!
Ati putea sa-mi spuneti daca sub incidenta art. I, alin. 1 din OUG 10/2003 intra si hotararile judecatoresti definitive si irevocabile, investite cu titlu executoriu, pentru care s-a inceput executarea silita? Precizez ca la aprobarea OUG ma aflam pe lista de asteptare la Trezoreria Sectorului 1.
Art. I, alin 3 din OUG 10/2003 explica ce se intelege prin titlu executoriu in acceptiunea prezentei ordonante si anume Hotararea Comisiei Judetene sau a municipiului Bucuresti.
Credeti ca vor putea inventa ceva cei de la ANRP si cei de la MFP si ca nu vor mai pune in aplicare titlurile executorii constand in hotarari judecatoresti pentru care s-a inceput deja executarea silita a ANRP-ului?
Multumesc anticipat pentru raspuns!