avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate LaviniaGusu

Activitate LaviniaGusu

Răspuns la discuția Impozit pe venit vânzare auto
Mulțumesc pentru răspuns!
Bună ziua! Am o nelămurire și sper ca voi găsi aici un răspuns corect: urmează sa vand o masina, proprietate personală. Voi plăti impozit pe venit pentru suma obținută din aceasta tranzacție sau este valabila scutirea de la impozit a persoanelor fizice în aceasta speță? Mulțumesc!
Mulțumesc! Este alta localitate.. Speram sa evit aceasta situație, pana la urma taxele sunt plătite la zi. Aveți idee cât durează transferul dosarului sau dacă se poate face personal de la o primărie la alta? Odată mutat dosarul la primăria noua, voi obține acele vize pentru vanzare sau ma vor obliga sa schimb talonul și apoi sa vand? Mulțumesc!

MihailZC a scris:

Daca noua adresa nu e doar in acelasi judet ci si in aceeasi localitate, aveti toate sansele sa obtineti stampilele necesare. Altfel, va trebui sa inregistrati autoturimul in rolul fiscal tinut de primaria in a carei circumscriptie aveti noul domiciliu. (daca ati schimbat si localitatea ,adica)

Bună ziua!
As aprecia o părere avizată în următoarea speță: doresc sa vand masina, proprietate personala; acum câteva luni mi-am schimbat buletinul, astfel încât adresa din CI nu mai este aceeași cu cea din talon (e în același judet). Am achitat impozitul la zi pentru masina la vechea adresa. Întrebarea este: voi obține stampilele fiscale (de la adresa veche unde e trecuta masina) cum ca nu am datorii pe contractul de vânzare cumpărare sau risc sa fiu obligata sa o transcriu/inmatriculez pe noua adresa pentru a o putea vinde?
Mulțumesc!
Bună ziua!
As aprecia o părere avizată în următoarea speță: doresc sa vand masina, proprietate personala; acum câteva luni mi-am schimbat buletinul, astfel încât adresa din CI nu mai este aceeași cu cea din talon (e în același judet). Am achitat impozitul la zi pentru masina la vechea adresa. Întrebarea este: voi obține stampilele fiscale (de la adresa veche unde e trecuta masina) cum ca nu am datorii pe contractul de vânzare cumpărare sau risc sa fiu obligata sa o transcriu/inmatriculez pe noua adresa pentru a o putea vinde?
Mulțumesc!