avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate Hadess

Activitate Hadess

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Noi criterii, dupa caz, se pot adauga de fiecare primarie in parte. De asemenea, fiind un concurs, se va determina in baza unui punctaj obtinut in functie de criteriile indeplinite. Despre ce am mentionat aici este necesitatea unei declaratie pe proprie raspundere de catre solicitant unde reiese ca detine:
- Contract de inchiriere al solicintantului sau, dupa caz, actul de proprietate al imobilului unde locuieste impreuna cu parintii/socrii/rudele de gradul II.
Acest criteriu este obligatoriu de indeplinit pentru a putea participa la concurs. Daca cumva eu declar pe proprie raspundere ca locuiesc cu parintii, dar dpdv teoretic, in acte, nu este adevarat atunci risc sa fiu cercetat penal pentru fals in declaratii.
De aceea doresc sa stiu daca indeplinesc acest criteriu dpdv al actelor.
Buna ziua,

Am o intrebare legat la diferenta intre domciliul de pe buletin si locul fizic in care locuiesti. Ideea este ca eu doresc sa aplic pentru a primi un teren sa construiesc o casa (legea nr. 15/2003). Una dintre conditii este sa locuiesti cu parintii/socrii/rudele de gradul 2. Problema este ca eu am domiciliul pe casa X, iar parintii mei (care sunt divortati in acte) au domiciliul in apartamentul Y. Casa X este detinuta de mama mea, iar tatal meu are drept de uzufruct viager. Apartamentul Y este detinut de ambii parinti, fiecare 50%. Deci, in cazul de fata, m-as incadra la criteriul acesta, ca locuiesc cu parintii mei?

Multumesc.
Discuție Martor canabis
Am fost martor cand un prieten a fost luat de politie in timp ce consuma un joint pe strada. Eram la vremea acea inchirie cu mai multi prieteni (si el) la un apartament si le-am spus ca eu nu sunt cu asa ceva si stiam ca el detinea si ca a mai consumat si la apartament asa ceva. M-au mai intrebat daca l-am mai vazut consumand si am zis ca da. Acuma vine intrebarea, pot pati ceva grav de aici? Apare pe cazier acest lucru? Este prima oara cand am de a face cu astfel de probleme.