avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate anna_pop

Activitate anna_pop

Răspuns la discuția vecinul ma inunda
inainte de a ajunge la proces, am vrut sa ma asigur ca problema nu e la tevile comune. Un instalator a verificat tevile comune si la mine si la vecinul de sus (sunt perfect uscate, le mai verific si eu de cateva ori pe zi si nu se prelinge nimic pe ele niciodata) si a zis ca nu este de vina instalatia comuna, ci faptul ca pe jos in baie apa balteste pe un ciment mancat de umezeala si se infiltreaza pe langa tevi si prin alte fisuri ale cimentului. Aceasta verificare a facut-o in prezenta unui vecin care cu asta se ocupa pe scara, cu problemele tehnice, care a zis la randul lui ca nu sunt de vina tevile comune, ci problema este in apartamentul de sus. In primul rand se pare ca este o neglijenta, se uda cimentul mereu in baie cand spala rufe, cand fac dus, se spala cu furtunul pe jos. Inca sper sa se rezolve ceva pe cale amiabila, o sa incerc o izolare a cimentului, poate nu se ajunge la proces.
Răspuns la discuția vecinul ma inunda
A reusit astazi un vecin mai in varsta sa intre in apartamentul de deasupra si mi-a confirmat ca problema este de acolo. Exista firme autorizate care pot efectua o expertiza si care sa imi poata elibera un document ca vina este a vecinilor din aparatamentul de deasupra? Un document pe care, in caz de nevoie, sa il pot folosi in instanta?
Răspuns la discuția vecinul ma inunda
Am si eu o problema asemanatoare; am cumparat un apartament si de cand ne-am mutat, de cca 1 luna, in fiecare seara vecinii ne uda tavanul de la baie in multe locuri si acum s-a extins si pe hol; am fost sa vad ce se intampla si am vorbit si cu fostul proprietar; se pare ca nu e de vina o teava, ci faptul ca ei au pe jos in baie un ciment vesnic ud, cu baltoace peste tot si apa se infiltreaza la mine pe unde poate; cu firma de asigurari nu am rezolvat, deoarece ei imi dau o suma sa refac tavanul, lucru pe care nu il pot face deoarece e mereu ud si problema nu se rezolva; presedintele de asociatie a fost anuntat sa se duca cu un instalator, dar ei nu deschid usa si nici nu cred ca asta e problema; ei neaga ca sunt de vina.
Ce imi mai ramane de facut? Prin intermediul cui le pot face o notificare? Ei nu sunt proprietari, ci un batran, probabil bunicul unuia din locatari, care nici nu prea sta pe aici. Notific proprietarul? M-ar putea ajuta o somatie prin intermediul unui executor judecatoresc?
Va multumesc pentru ajutor.