avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate nicul25

Activitate nicul25

Discreditarea este publica si inteleg ca nu trebuie sa fie savarsita neaparat de beneficiar.Cum dovedesc ca a viciat consimtamantul este totusi o mare discreditare
Un articol interesant [ link extern ]
Discreditarea cu date personale legat de detinerea unor actiuni ,devenita si publica fara a avea o dovada si fara afirmatii
Totusi daca acesta a fost la psihiatru cu posibilul dezmostenit si este declarat cu schizofrenie si celalalt cu o boala boala psihica atunci poate influienta cu ceva.?Sau daca in public cu martori in care el te reneaga !Daca este dovedit in mod public ca mostenitul cu care locuiesti tea discreditat ,discreditat si de altii intr-un mod in care realizezi ca acesta viciat consimtamintul tatalui ce poti face?Aceste lucruri pot fi niste situatii chiar penale!Practic din mostenit ai devenit un renegat!
Bolnavii de schizofrenie ,dementa au dreptul la testament?
Daca testatorul cit timp este in viata in speta tatal este identificat cu schizofrenie,dementa si rudele declara acest lucru atunci testamentul sau se poate ataca cel putin pe partea de locuinta in care ai domiciliu?Daca mostenitul a savirsit un adevarat act de discreditare devedit atunci are o infuienta?
Răspuns la discuția viciere consimtamant
4 frati dar in casa parinteasca locuiesc cu unul dintre ei care este dat mostenitor al banilor.dar si principalul discreditor.Eu sint si o persoana care lucrez in public.
Sa fii discreditat sa sa se doreasca sa se afle ca ai niste actiuni undeva pentru a fi dezmostenit este o mare ticalosie!Din punctul meu de vedere testatorul datorita virstei
de 78 ani nici nu mai este apt sa scrie ceva!Partea dupa mama sa impartit doar la bani
Dupa mortea mamei am inceput sa fiu discreditat atit in public si in familie..Discreditarea a viciat considerabil consimtamantul tatalui astfel incit sit ca si dezmostenit. Daca discreditorul este mostenit de o suma mare de bani dar casa in care locuiesti impreuna cu cel care tea discreditat nu va fi lasata nimanui atunci se poate contesta ceva?
Daca sint 4 frati iar unul primeste averea prin testament dupa moartea ultimului parinte atunci care este cota individuala fiecaruia din cei 3?Daca 2 dintre copii locuiesc impreuna cu parintele si sa facut succesiunea egal dupa primul parinte atunci mai pot fi exclus de la mostenirea imobilului?
Răspuns la discuția amenintat cu dezmostenirea
Sa fii dezmostenit dintr-o declaratie a unei persone pe facebook este prea mult!
Totusi ma gindesc ca la dezmostenire trebuie sa declare si motivul.
Zice ca vrea sa ma declare inapt si sa lase partea mea unui nepot de 9 ani .
Răspuns la discuția amenintat cu dezmostenirea
Nu am renuntat,am primit impreuna cu fratii o cota parte din banii ei.
Dupa moartea mamei tatal meu se poate spune ca are un derapaj mintal in privinta copiilor in special cu cei care locuieste.Credeti ca fara prezenta lui se poate obtine un certificat medico legal care sa ateste discernamantul lui? Ce voi putea face eventual sa pot sa atac un eventual testament?