avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Sophia

Activitate Ana Sophia

Multumesc. Astept si alte raspunsuri. Legal, sotul supravietuitor are 1/4 iar copiii 3/4 impreuna. Mica mititica inseamna jumatate din acest 3/4. Drept de abitatie ce inseamna? Si eu am un buletin pe aceasta locuinta, o cota parte. Nu am drept de abitatie?
Buna ziua, locuiesc impreuna cu tatal si mama in acelasi apartament de 7 ani. Fratele meu locuieste in USA si are acolo domiciliul din 2000. As vrea sa stiu daca mama ma poate da afara din apartament dupa moartea tatalui (care e acum grav bolnav) si ceda partea ei de mostenire fratelui meu. Ce drepturi am in acest caz? Ce poate face mama mea ca eu sa plec din apartament (relatia cu ea nu a fost niciodata buna). Mentionez ca mama are manifestari de agresivitate de multe ori, tipa si ma ameninta. Ea l-a favorizat intotdeauna pe fratele meu, desi el nu a facut nimic pentru parintii mei. Eu nu am un alt domicliu si lucrez in Bucuresti. E posibil ca ea sa ii cedeze fratelui partea ei de mostenire? Mama are 84 de ani si este in bune relatii cu administratorul blocului, pe care a cautat sa il convinga ca sunt o persoana nedorita, agresiva.