avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate claudia t

Activitate claudia t

Asadar, pentru a beneficia de indemnizatia, in caz de PFA, trebuie platite urmatoarele impozite: 16% finante, 6.5% CAS si atat? Acestea sunt singurele institutii catre care trebuie sa achitam taxe?
multumesc
Am discutat cu un avocat din Franta si mi-a transmis ca acolo nu exista procedura de executare judecatoreasca, ci poate ajutorul ar putea veni de la un Aprod (???) care, cu un titlu executoresc, ar putea sa elibereze ordine de confiscare. este vb de acel certificat mentionat mai sus? In Romania mi se spune ca este o procedura, avocatul din Franta imi spune altceva. Stie cineva care este procedura exacta?
Multumesc din suflet
Se poate mentiona care ar fi costurile necesare pentru aceasta executare? Mentionez ca este vorba de 5.000 EURO. Iar in cazul in care acuzatul nu poate plati suma din lipsa de bani sau lipsa oricaror bunuri, ce se intampla?
in urma procesului castigat, am obtinut hotararea de investire cu formula executorie, insa problema este ca paratul are domiciliul in Franta. Cum se procedeaza de acum inainte? este vorba de o suma de bani pe care trebuie sa o obtin de la acesta. Multumesc
Raspunsul de mai sus cred ca este util pentru foarte multi dintre noi, dar, de fiecare data cand vine o lamurire, apar si noi intrebari: anul trecut nu am platit contributia la CAS, nici anul acesta (nu am stiut ca trebuie). Mi se mai ia in calcul venitul pe anul trecut sau pot sa platesc si retroactiv? Pe unele forumui de mamici am citit ca nu au platit la CAS si au beneficiat de indemnizatie.
eu sunt in exact accesi situatie: sunt PFA din 2007, iar anul acesta, in august 2009, voi avea un bebe. am inteles ca se vor lua in calcul veniturile din ultimele 12 luni dinaintea nasterii bebelui, deci in cazul meu - din septembrie 2008 incoace. Venitul pe 2008 il voi declara pana in mai 2009, iar venitul estimativ pe 2009 l-am depus azi(ultima zi de depunere a declaratiilor). Nici eu nu inteleg EXACT cum se va lua in calcul venitul ca PFA. cei de la ITM mi-au zis ca voi lua o adeverinta de la Finante pt 2008 in care se vor mentiona veniturile pe fiecare luna, iar pe 2009 se ia in calcul venitul etimativ pe care l-am declarat, iar reglarile pt acest venit se fac in 2010 (cand fie va trebui sa mai iau bani, fie sa mai dau pt impozit). Contributia de la CAS nu stiu cand trebuie platita, pt ca daca intreb acolo, nimeni nu stie ce sa imi zica. Daca cineva de aici ne poate lamuri, ar fi perfect
la cat timp de la finalizarea unui proces trebuie primita acasa hotararea judecatoreasca prin care se anunta concluziile procesului? au trecut doua luni de cand am fost instiintata de avocatul meu ca procesul s-a incheiat favorabil noua si inca nu am primit nimic, nici o hartie. Multumesc
si in cazul acesta, se iau in considerare toate veniturile PFA pt intreg anul 2008 sau numai lunile care se iau in considerare la calculul indemnizatiei de mame in functie de salariu (in cazul meu, ultimele 4 luni ale lui 2008?
multumesc
am spicuit forumul referitor la subiectul INDEMNIZATIE MAME , dar nu sunt lamurita cu urmatorul aspect: sunt persoana fizica autorizata (Traduceri) si platesc 16% statului. se ia in considerare acest venit in calculul indemnizatiei? sau se ia numai salariul? Multumesc
Răspuns la discuția succesiune dupa deces
imi puteti scrie, pe scurt, care sunt pasii succesiunii, cat dureaza totul? eu am domiciliul departe de casa natala si as vrea sa stiu cum sa imi organizez munca. Multumesc anticipat