avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate danaver

Activitate danaver

Multumesc pentru raspuns. Testamentul a fost facut in 1989 la Notariatul de stat Bucuresti. Incerc acum sa dau de notarul public, dupa nume dar la numarul pe care l-am gasit inca nu raspunde nimeni. Noi credem ca domnul acesta a decedat cu multi ani in urma deci sigur au trecut cel putin 1 an de la deces si noi nu ne-am exprimat niciun drept de optiune succesorala (pentru ca nu am stiut de existenta acestui testament). In acest caz, mai este ceva de facut?
Buna ziua,
Facand ordine printre actele din casa am gasit un testament al unui prieten al bunicilor mei care ne lasa mie si surorii mele toata masa lui succesorala. Din cate stim noi, acest domn nu avea rude apropiate de aceea, fiind prieten foarte bun cu bunicii mei, probabil sa decis sa ne lase noua bunurile dansului. Testamentul este , in original, atestat la un notar. Nu avem ideea cand a decedat (dar suntem siguri ca a decedat, datorita varstei) si nici ce bunuri exact avea in posesie. Ce putem face in acest caz si care este procedura? Ce se face in cazul in care intre timp, nefiind stiuta existenta acestui testament, rude indepartate poate au venit si au mostenit bunurile acestui domn? Multumesc