avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Anonim 28

Activitate Anonim 28

Discuție Hello
Am aflat recent ca de ceva timp tinerii cu varste cuprinse intre 18 si 35 ani pot primi teren gratuit de la primarie.
M-am interesat si am inteles ca nu toate localitatile au acest "serviciu".
Intrebarile mele sunt:
1. Acest teren se ofera doar in localitatea de domiciliu?
2. Se poate solicita acest lucru la primarie si se va trece acest teren pe numele solicitantului?
3. Are legatura cu vreun credit sau acest teren va trebui sa fie cumparat mai devreme sau mai tarziu?
4. Cine decide ce intindere (in m2) va avea terenul pe care solicitantul si-l doreste?
5. Are vreo legatura cu cat timp de munca are solicitantul pe contract?
6. Casa care va fi construita pe acest teren trebuie declarata la primarie?
7. Acest teren va intra pur si simplu in posesia solicitantului fara sa mai aibe apoi vreo legatura cu statul (adica va fi al acestuia pe gratis fara nicio implicare mai tarziu a primariei)?
8. Care sunt procedurile pentru obtinerea unui astfel de teren?
Va multumesc si as vrea raspunsuri doar de la cei ce cunosc situatia la perfectie si stiu exact despre ce este vorba.
Bună ziua
Am 16 ani iar iubitul meu 20
Suntem împreună de 2 ani jumătate și vrem să ne mutăm împreună
El mă ajută foarte mult și îmi este aproape mereu
M-a ajutat cu bani când am avut nevoie mai mult decât părinții mei
Motivul pentru care vreau să plec de acasă este viața grea pe care o duc cu părinții mei bunica și sora mea
Am tată vitreg cu care nu prea mă înțeleg
L-am surprins de câteva ori cum se uita la mine când eram dezbrăcată iar atunci când stau lângă el mă pipăie și mă ciupește mi-e destul de frică să stau cu el singură
Familia mea nu mă suportă sub nicio formă în mare pentru că se face diferență între mine și sora mea
Ea a fost foarte răsfățată și eu am fost mai independentă
Toți mă înjură foarte rău mă jignesc foarte rău mă blestemă și mă amenință că mă vor da afară din casă mai apoi urmând să-mi spună că dacă fug de acasă și ei mă găsesc ne vor da foc mie și iubitului meu lucru care m-a speriat
Părinții iubitului meu știu situația mea și sunt absolut de acord să locuiesc acolo
Am început clasa a 10a și intenționez să o termin ceea ce înseamnă că aș pleca de acasă la aproape 17 ani
Nu vreau să continui școala din 2 motive:
1. Ceea ce vrea să fac mai departe este absolut legal și nu necesită musai mai mult de 10 clase
2. Când împlinesc 18 ani intenționez să plec cu iubitul meu în străinătate să facem bani ca să ne luăm o casă a noastră
Avem gânduri foarte serioase de viitor și ne iubim foarte mult
Mentionez faptul că nu am nevoie de răspunsuri de genul "ce vei face dacă el te va părăsi" sau "e normal să gândești așa la vârsta asta pentru că ai o capacitate restrânsă de exercițiu" sau "îți distrugi copilăria"
Sunt conștientă că cer sfatul unor necunoscuți dar am nevoie doar de răspunsuri strict la ceea ce întreb:
Din punct de vedere legal prietenul meu poate păți ceva eu fiind minoră?
Poliția mă poate lua cu forța acasă?
Dacă poliția va veni la noi din această cauză (trimiși de părinții mei) ce se va întâmpla?
Vă rog am nevoie strict de răspunsuri la întrebările mele poate și alte sfaturi dar fără ceea ce am menționat mai sus
Mulțumesc anticipat!