avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate kartago

Activitate kartago

Buna ziua,

In cazul in care adolescentul termina facultatea in iunie se mai plateste pensie alimentara in continuare ? Varsta adolescentului 22 ani.

Cum se procedeaza in acest caz cu documentatia. Trebuie obtinuta o adeverinta de la facultate care sa ateste terminarea studiilor sau care este procedura pentru incetarea platilor? Pe perioada vacantei se plateste pensie? Cand se considera incheiat anul universitar?

Multumesc.

Multumesc mult pentru ajutor. Am reusit sa recuperez suma integral. A durat ceva si a fost destul de stresant, dar in final am reusit fara a ajunge in instanta.
Buna ziua,

Am inteles ca se recupereaza taxa de mediu esalont de 5 ani + dobanda fiscala. Eu am castigat in instanta si recuperarea cheltuielilor de judecata. Acestea se platesc integral sau se esaloneaza? Legea face referire strict la esalonarea taxei de mediu,

Multumesc.
Se pare ca pe asta si sconteaza ANAF-ul.- instituirea unor proceduri greoaie de recuperare. Multi renunta sa mai recupereze banii din aceasta cauza.Parerea mea este sa nu ii lasam sa-si isi bata joc de noi. Solicitati recuperarea si mergeti in instanta chiar daca este vorba de sume mici. Sa ne adresam CEDO pentru a contesta esalonarea. Noi nu am platit esalonat aceasta taxa, de ce sa o primim inapoi in 5 ani??
Buna ziua,

In timpul liber particip la diverse concursuri de creatie/design din strainatate. Premiul /sumele castigate sunt modice. Cum trebuie sa procedez ca sa platesc impozit pe venit, de ce acte este nevoie? Exista o limita sub care nu se plateste impozitul fiind vorba de sume foarte mici? Nu vreau sa ma fac nici persoana autorizata, nici pfa...fac totul doar din pasiune, ca hobby.Ma uitam pe declaratia 201 - venituri obtinute din strainatate si nu ma incadrez nicaieri, acolo fiind listate doar activitati autorizate/juridice, iar la impozitatea premiilor am vazut ca este o limita de 600 lei sub care nu se plateste impozit.

Ma poate ajuta cineva sa descurc itele legislativului?

Multumesc

Multumesc mult pentru informatii. Asa am sa fac.
Se pare ca cel care a facut sapaturile a facut-o fara autorizatie. Consiliul National, Consiliul Judetean si Consiliul Local sustin ca ei nu au autorizat nici o lucrare pe strada in cauza. In aceste conditii pe cine trag la raspundere?
Multumesc pentru raspuns.

Nu am asigurare Casco, ca urmare am doar factura de la Service, autorizatia de reparatii de la Politie,o lista cu 25 semnaturi care atesta existenta acelui sant, am si foto insa in fotografie nu se vede dacat o balta - groapa era acoperita de apa. Iar in ziua in care am avut incidentul firma la care lucrez a pus pietris in acea groapa ca sa nu pateasca si altii ce am patit eu.
Buna ziua,

Mi-am avariat autoturismul intr-un sant provenit de la o lucrare recenta, incorect executata. Sapaturile s-au facut pe 26 noiembrie, transversal pe o strada de acces si groapa rezultata nu a fost acoperita cu ciment sau pietris, ci cu pamant. Datorita ploilor pamantul s-a spalat, groapa s-a adancit, nu era vizibila decat o balta mare, iar eu mi-am spart baia de ulei cand am trecut prin balta respectiva (cheltuieli reparatii 2300 lei). Vreau sa-mi recuperez dauna de la consiliul local care a autorizat lucrarile. Se poate rezolva problema cu un mediator sau va trebui sa merg in instanta daca ei refuza sa ma despagubeasca? Apreciez sfaturile de la cei care au trecut prin asa ceva.

Multumesc.

Răspuns la discuția Handmade/bricolaj/arta
Multumesc. Astept si alte pareri. Ma gandeam ca, fiind o activitate redusa, nu este nevoie de autorizare. Daca vand o pereche de sosete tricotate pe Okazii sau tocmai.ro, de exemplu, trebuie sa fiu autorizat? Sau daca vand sa zicem un tablou pe an, unei persoane fizice, trebuie sa am autorizatie? Asta ar insemna ca toata lumea care vinde cate ceva sa aiba nevoie de autorizatie.Ce fac eu intra mai mult la categoria hobby (produsele putand fi vandute ocazional) decat la activitate lucrativa. Sunt de acord ca trebuie autorizare atunci cand produci in volum mare, dar pentru cateva bucati nu e "cost-effective" sa scoti autorizatie.