avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate justlivefree

Activitate justlivefree

Va multumesc tuturor care mi-ati raspuns, insa totusi nu e lamurita problema. Se respecta CCM-ul unde sunt specificate 15 zile ; sau 20 zile lucratoare conform noului cod al muncii desi nu am semnat nimic aditional !?
Multumesc.
Chiar si daca in CCM sunt specificate 15 zile, iar alt act aditional sau luare la cunostiinta nu mi-a fost adusa? Iar 20 zile banuiesc ca ar fi lucratoare #-o
Buna ziua. Vin la dvs. cu cateva nelamuriri

1. Noul cod al muncii (daca a intrat in vigoare !? ) este aplicabil si angajatilor care nu au mai semnat nimic aditional ?
2. In cazul in care a ramas aceeasi perioada de 15 zile calendaristice pentru demisie cand trebuie sa imi depun demisia pentru a termina pe 30 septembrie sau 10 octombrie ?
3. Ultima zi, cea de-a 15-a se mai merge la munca sau atunci se considera contractul incheiat ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Va multumesc frumos pentru ajutor. Un weekend cat mai placut in continuare.
Va multumesc de info...din pacate site-ul cu pricina nu permite logare (chiar si cu guest/guest) ... Ma poate ajuta cineva care are acces la ONRC - Sc. Edirom SRL din Tarnaveni/Mures 200016419 . Multumesc anticipat.
Iar in privinta unui proces referitor la ceea ce am spus ma poate ajuta cineva cu info va rog? Multumesc
Sa se implice OPC-ul in acest caz? :) .... Iar daca firma a fost desfiintata !?? :">
Personal as vrea sa deschid pe baza unor legi si un proces aici ca sa-l pun frumos pe drumuri asa din principiu si asta fiindca i-am spus foarte clar cand executa lucrarea sa o faca bine caci altfel vor fi consecinte...si consecintele nesabuintei apar. #-o
Buna ziua,
fiti va rog amabil/a si ajutati-mi in urmatoare problema.
Parintii mei au incheiat un contract cu o firma de presari servicii constructii pentru izolarea apartamentului la exterior. Din pacate lucrarea nu s-a facut tocmai in parametrii tehnici si au survenit niste probleme. Parintii l-au contactat pe administratorul firmei insa acesta taraganeaza lucrurile de la o zi la alta. Ce posibilitati am sa-l actionez in judecata ? Firma este in Tarnaveni/Mures Sc. Edirom SRL .
Se poate deschide un proces in Bucuresti in numele parintilor mei si pe baza caror legi eventual si costuri aproximative (ca sa il iau mai tare la prima discutie). Iar daca firma a fost desfiintata se mai poate face ceva? (unde pot afla daca mai este functionala? ) .
Va multumesc anticipat.
Va multumesc :)
Dosarul a fost solutionat in data de 7 martie 2011 la 3 zile DUPA ce s-a emis decizia politiei de a anula permisul primind doar amenda penala .