avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Crina001

Activitate Crina001

Multumesc frumos!
Multumesc, insa as mai avea o intrebare, daca nu este stipulat prin conventie ca se desfiinteaza de drept in cazul nerespectarii termenelor de esalonare, deschiderea actiuni in justitie se poate face cu o notificare prealabila de desfiintare a conventiei sau trebuie sa se astepte pana la parcurgerea termenelor din conventie? Multumesc!
Conventii
Buna ziua,
Printr-o conventie de esalonare la plata s-a stabilit scadentarul si totodata dreptul de a percepe penalitati de intarziere in cuantum de 0.03% pe zi pana la stingerea efectiva a debitului restant asa cum este prevazut in contractul de prestatii daca plata lunara a scadentarului va fi depasita.
As vrea sa stiu daca penalitatile de intarziere se vor calcula de la data scadentei din conventia de esalonare sau se pastreaza scadenta stabilita prin contract?Multumesc frumos! Astept raspuns urgent
Daune interese
Buna ziua, Se poate stipula prin contract retinerea garantiei de buna executie in caz de nerespectare a termenelor cu mai mult de 10 zile cat si penalitati de intarziere ? Multumesc anticipat!
Prin nota de constatare salariatul a fost de acord sa recuperam intreaga suma (300lei). Intrebarea este daca putem sa retinem din salariu sau trebuie sa plateasca prin casierie? Multumesc!
Buna ziua,
Se poate recupera suma de 1000 lei prin retinerea din salariu (cu respectarea de 1/3 din salariu si nu mai mult de 1/2) daca exista o nota de constatare pagube emisa in baza unei cercetari disciplinare sau recuperarea se poate face doar prin plata prin casierie ? Multumesc!
Răspuns la discuția Repunere in termen.
Da, a fost redactata si nu a fost comunicata, am aflat la momentul comunicarii cererii de apel.
Acum am solicitat (in calitatea de parata) sa ne comunice sentinta pentru a formula apel. Insa, dupa ce o primesc nu stiu ce ar trebui sa fac mai intai: 1. sa solicit lamurire dispozitiv avand in vedere ca ,, respinge actiunea si obliga parata la cheltuieli'' 2. sa formulez apel unde vreau sa invoc nulitatea sentintei 3. sa formulez intampinare la apel.
Răspuns la discuția Repunere in termen.
Deci , trebuie sa solicit comunicarea hotararii impotriva careia pot sa formulez cerere de apel. Insa, trebuie sa formulez si intampinare la apelul reclamantei in 15 zile. Care ar fi ultima zi in care eu pot sa solicit instantei sa-mi comunice sentinta? Multumesc
Buna ziua,
Ca sa formulez o cerere de repunere in termen pot sa iau ca moment de inceput data comunicarii cererii de apel, avand in vedere ca nu ne-a fost comunicata sentinta?
Totodata trebuie sa formulez si cererea de apel sau trebuie sa astept sa-mi comunice sentinta? As dori sa invoc nulitatea hotararii pentru nelegalitatea acesteia?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Competenta materiala
Multumesc mult!