avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate delia.vornic

Activitate delia.vornic

Răspuns la discuția Renuntare la drepturi parintesti
Multumesc pentru raspunsuri.

Situatia este un pic mai complicata decat am prezentat-o in primul meu mesaj. Tatal nu isi indeplineste nici o responsabilitate pe care o are fata de copil, inclusiv alocatia. Vreau sa evit un proces penal pentru neplata pensiei de intretinere, care s-ar transforma intr-o lupta in instanta de lunga durata.

In acelasi timp, cu toate ca copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare, sunt nevoita sa cer acordul lui legalizat in multe privinte, ca de ex. de cate ori calatoresc cu copilul intr-o tara din afara UE, acord pe care ori nu il obtin, ori il obtin dupa multe umilinte din partea mea. Incerc sa evit pe viitor aceste situatii, iar un prieten mi-a sugerat renuntarea la drepturi parintesti (din moment ce nu isi asuma nici o responsabilitate, nu isi viziteaza copilul, nici nu se pune problema de drepturi, nu?). L-am intrebat, si el a fost de acord, intelegand probabil ca asta inseamna ne-obligatia de a mai plati pensia alimentara.

Din cate inteleg din raspunsurile primite, renuntarea de comun acord la drepturile parintesti nu este posibila.

Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile.
Ca sa trec direct la subiect, situatia este urmatoarea: am divortat de fostul meu sot acum 2 ani, iar in urma divortului, copilul nostru (acum in varsta de aproape 4 ani) mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Acum tatal lui este de acord sa renunte, de buna voie, la drepturile parintesti (inclusiv cel de vizitare pe care oricum nu si l-a exercitat) asupra copilului.

Intrebarea mea este: Este posibil sa se faca acest lucru printr-o declaratie notariala sau un simplu proces civil? Am fost sfatuita pana acum ca singura modalitate de renuntare este decaderea din drepturi, ceea ce ar implica un proces penal.

Multumesc anticipat pentru raspuns.