avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate vlad_a_anca

Activitate vlad_a_anca

galanton luminita a scris:

Suportul legislativ pentru lucrurile dezbatute si nuantate de noi pe acest forum este reprezentat de Legea 31/1990. Citeste-o si vei gasi acolo tot ce ai nevoie. Succes!

tocmai ca in legea 31 nu se specifica nimic. am citit-o si nu se specifica acest aspect. asta e problema.
Va multumesc tuturor pntru raspunsuri dar totusi probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar. Vad ca toata lumea ia de drept, ca pe o axioma afirmatia ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. Dar cumpot demonstra acest lucru? Asta e marea mea dilema.
ce se intelege mai exact prin majoritate absoluta, in cazul unui SRL, avand in vedere ca legislatia nu prevede o definitie decat in cazul SA-urilor si in cateva cazuri particulare? Singura definitie este in DEX - majoritate absoluta inseamna 50%+1 sau 51% - ambele variante sunt acceptate.
La o AGA 2 din 3 asoiati care detin 40% au afirmat ca deciziile se iau cu majoritate absoluta de75%. Le-am cerut sa probeze afirmatia si nu au putut. Acum e randul meu sa le demonstrez ca majoritate absoluta inseamna peste 50%. CUM SA FAC?