avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate Giugiuk18

Activitate Giugiuk18

Buna ziua.

Va rog ajutati-ma cu o nelamurire.
Locuiesc intr-un bloc de 54 de apartamente. Sunt apartamente de 2,3 si 4 camere. Pe verticala luate ar trebui sa fie identice. Din actele de proprietate nu seamana unul cu celalalt, sunt niste diferente foarte mari in unele cazuri. La aptartament de 2 camere, cota oarte indiviza de 4 camere si tot asa. Cum se poate rezolva aceasta situatie. Mentionez ca unii proprietari care au trecut mai putin in actul de proprietate au profitat de situatie si pe liste apar cu un procent nejustificat de mic spre deosebire de celelalte apartamente identice.
Va multumesc.
Buna seara.

In legea 196/2018 privind asociatiile de proprietari, la art. 57, lit. s, ca si atributie a presedintelui este prevazut urmatorul paragraf:
"afișează la avizier lista și datele de contact ale instituțiilor cu atribuții de inspecție și control la care pot fi sesizate eventualele nereguli legate de activitatea organelor de conducere ale asociației
de proprietari, ale administratorului, respectiv ale membrilor asociației."

Puteti va rog sa imi spuneti, inafara de primarie si politie catre ce alte organe abilitate sa se faca trimitere in afisul presedintelui.

Va multumesc anticipat.
Discuție Acord asociere
Abia in ianuarie 2020 se va face actualizarea acordului de asociere pe noua lege 196/2018 pentru asociatia de proprietari din care fac parte. Situatia este: din cei 54 de proprietari, doar 35 sunt membri, 19 nu sunt. Exista cereri de adeziune pentru cei lipsa (19 proprietari), celorlalti 35 li se mai cere cererea de adeziune? Ei apar ca si membri in actualul si vechiul acord din anul 2001/2002.
Buna ziua.
Din noua lege 196/2018, nu reusesc sa imi dau seama daca se vorbeste de 2 tipuri de adunari generale. Una a proprietarilor, unde s-ar alege pesedintele si o alta, a membrilor asociatiei, unde s-ar alege comitetul executiv. Aceasta informatie o am de la un avocat specializat pe asociatii de proprietari.
Daca se confirma informatia aceasta, imi puteti furniza art. si alineatul, de asemenea imi puteti spune daca are si o logica sau este pur si simplu o "scapare"/o hiba a legii?

Va multumesc.
Buna ziua. Poate sa faca cerere de intrare in asociatie reprezentantul proprietarului (cu acea imputernicire scrisa)? Daca da, in numele cui se completeaza cererea? Daca nu, o va face proprietarul, dar e ok daca e doar o copie a cererii si nu e originalul?
Va multumesc.
Avem reconvocare pe 19 decembrie si suntem putin stramtorati.Din punctul meu de veder am facut tot ce s-a putut. Acum daca presedintele pur si simplu nu vrea sau mai nou si-a dat demisia. Legal ce pot sa fac? De exemplu vreau sa acndidez la una din cele 5 functii din comitetul executiv. La cele 5 functii candideaza doar non membri. Am putea sa facem reconvocarea sa alegem noul comitet executiv si tot cu data de 19 decembrie, sa semnam actul aditional si sa facem toata procedura legala (depunerea la judecatorie, etc)
Buna ziua.
O mica dar importanta lamurire. Sunt proprietar intr-o scara cu o asociatie care cuprinde 54 de apartamente din care doar 35 sunt membri ai asociatiei din cauza neglijentei presedintelui de a-i adauga si pe ultimii sositi (ma refer la ultimii aproximativ 19 ani care au tot cumparat apartamente). Eu, impreuna cu inca 9 proprietari am depus cererile la administrator pentru ca presedintele nu raspunde la usa/la telefon, efectiv nu e de gasit. Timp de 4 luni (iunie 2019) nu ne-a inscris presedintele. Le-am luat de la adm. si le-am depus la posta (scrisoare recomandata cu, continut declarat si confirmare de primire). Pe 4 decembrie am aflat ca presedintele si-a dat demisia, a predat si actele dar nu figuram ca membri in acel acord de asociere. Pe 19 decembrie avem reconvocare adunare generala. Putem sa ne consideram membri? Daca nu care sunt pasii de urmat?
Va multumesc.