avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate valericadoinafurnea

Activitate valericadoinafurnea

pentru pensia anticipata cu penalizare - stagiu de cotizare complet 35 ani ( si poate iesi la pensie in mai 2025)
Eu fac referire numai la leg 360/2023. La aceasta lege 360/2023 nu stie nimeni sa-mi raspunda. Eu apreciez ca aveti rabdare sa-mi raspundeti. Va multumesc!
Aveți dreptate. Nu știu cum sa fiu mai explicita. Eu vreau sa știu exact care sunt perioadele din șomaj și co medical care nu se iau în considerare la pensia anticipata. Adică anii în care șomajul și co medical nu sunt STAGII DE COTIZARE CONTRIBUȚIVA. Și asta pentru ca am sunat la Case de pensii din diferite zone din tara și fiecare a răspuns altceva. E o nebuloasa! Mulțumesc frumos!
Eu nu vreau asa....o parere, Vreau sa stiu exact unde scrie in codul fiscal care sunt perioadele in care s-a achitat cass din ajutorul de somaj. Poate mai exact perioadele in care nu s-a platit cass.
Buna ziua, in conf. cu leg 360/2023 , va rog sa-mi comunicati daca cele trei perioade in care am fost in somaj si anume
- 14.04 -30.09.1994
- 05.01 - 30.09.1996
- 01.07 .2021 - 30.06.2022
sunt stagii de cotozare contributive.
Multumesc frumos!
Multumesc frumos!
Conf Leg 360/2023 care ajutor de somaj sicare concediu medical nu este considerat stagiu de cotizare contributiv, pentru pensia anticipata?